Rotarix - połknąć 2 dawki zdrowia

Rotarix - połknąć 2 dawki zdrowia

Rotarix firmy GlaxoSmithKline to pierwsza doustna szczepionka przeciwko rotawirusom. W niemal 100% chroni dzieci przed najcięższymi przypadkami biegunek wywołanymi przez rotawirusy. Potwierdzają to światowe badania kliniczne przeprowadzone na grupie 70 tys. niemowląt. Szczepionka została dziś zarejestrowana w krajach UE. W Polsce szczepionka będzie dostępna już jesienią tego roku dla niemowląt od 6 do 16 tygodnia życia.

Rotawirusy są główną przyczyną biegunki wśród niemowląt i małych dzieci. 95% dzieci na świecie przed piątym rokiem życia styka się z tym wirusem, bez względu na rasę i status społeczno-ekonomiczny. W Europie każdego roku rotawirusy odpowiedzialne za wywoływanie biegunki atakują około 3,6 mln niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym, 700 tys. z nich trafia do lekarza, a 87 tys. wymaga hospitalizacji. W Polsce w 2005 roku zarejestrowano blisko 10 tys. przypadków nieżytu żołądkowo-jelitowego1, przy czym najprawdopodobniej przypadków tych było znacznie więcej.

To nie grypa żołądka

Zakażenie objawia się ostrą biegunką, wymiotami i gorączką. Choroba często nazywana jest grypą żołądka, mało kto wie, że jest to wysoce zakaźna choroba wywoływana przez wirusy zwane "rotawirusami". W krajach rozwijających się co roku umiera z powodu zakażenia rotawirusami blisko milion kilkuletnich dzieci. W Polsce i krajach uprzemysłowionych śmiertelność związana z tymi wirusami na szczęście jest niewielka, ale choroba wciąż pozostaje głównym powodem ciężkich biegunek prowadzących do odwodnienia i w związku z tym do hospitalizacji. Wirus jest bardzo zakaźny, przez co na ogół dotyka całą rodzinę, choć najtrudniej chorobę znoszą najmłodsze dzieci.

"Rotawirusy są niebezpieczne dla dzieci, wywołują biegunkę i wymioty, które mogą trwać nawet kilka dni. Bez odpowiedniego leczenia może to doprowadzić do groźnego odwodnienia organizmu, a w konsekwencji do śmierci dziecka. Dostępność bezpiecznej i skutecznej szczepionki, to dobra wiadomość dla pediatrów i rodziców. Szczepionka nie tylko ochroni przed przykrymi objawami choroby, ale także zmniejszy liczbę hospitalizowanych dzieci" - twierdzi prof. dr hab. Hanna Szajewska z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci, Akademii Medycznej w Warszawie.

Rotarix - połknąć dwie dawki zdrowia
Rotarix to pierwsza w Europie szczepionka przeciwko rotawirusom. Szczepionki na ogół kojarzą się z nieprzyjemną igłą i strzykawką. Rodzice bardzo przeżywają ból niemowląt związany z ukłuciem. Na szczęście, Rotarix jest szczepionką doustną, dziecko podczas wizyty w punkcie szczepień połyka 1 dawkę preparatu, który daje ochronę przed chorobą. Szczepienie należy rozpocząć między 6 a 16. tygodniem życia. By dziecko było trwale chronione podaje się 2 dawki preparatu w odstępie 4-8 tygodni. Szczepionkę można podać równolegle z innymi szczepieniami podczas jednej wizyty w punkcie szczepień. Szczepionka GlaxoSmithKline zapewnia niemowlętom wczesną i szybką ochronę przed groźnymi rotawirusami. Wczesna ochrona jest niezwykle istotna dlatego, że powikłania związane z chorobą najciężej znoszą maluchy w pierwszych czterech miesiącach życia.

Ocena artykułu

4.11
z 37 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(16)
4
 
(15)
3
 
(2)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.11 z 37 głosów

84%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty