Rotarix - połknąć 2 dawki zdrowia

Rotarix firmy GlaxoSmithKline to pierwsza doustna szczepionka przeciwko rotawirusom. W niemal 100% chroni dzieci przed najcięższymi przypadkami biegunek wywołanymi przez rotawirusy. Potwierdzają to światowe badania kliniczne przeprowadzone na grupie 70 tys. niemowląt. Szczepionka została dziś zarejestrowana w krajach UE. W Polsce szczepionka będzie dostępna już jesienią tego roku dla niemowląt od 6 do 16 tygodnia życia.
Rotawirusy są główną przyczyną biegunki wśród niemowląt i małych dzieci. 95% dzieci na świecie przed piątym rokiem życia styka się z tym wirusem, bez względu na rasę i status społeczno-ekonomiczny. W Europie każdego roku rotawirusy odpowiedzialne za wywoływanie biegunki atakują około 3,6 mln niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym, 700 tys. z nich trafia do lekarza, a 87 tys. wymaga hospitalizacji. W Polsce w 2005 roku zarejestrowano blisko 10 tys. przypadków nieżytu żołądkowo-jelitowego1, przy czym najprawdopodobniej przypadków tych było znacznie więcej.
To nie grypa żołądka
Zakażenie objawia się ostrą biegunką, wymiotami i gorączką. Choroba często nazywana jest grypą żołądka, mało kto wie, że jest to wysoce zakaźna choroba wywoływana przez wirusy zwane "rotawirusami". W krajach rozwijających się co roku umiera z powodu zakażenia rotawirusami blisko milion kilkuletnich dzieci. W Polsce i krajach uprzemysłowionych śmiertelność związana z tymi wirusami na szczęście jest niewielka, ale choroba wciąż pozostaje głównym powodem ciężkich biegunek prowadzących do odwodnienia i w związku z tym do hospitalizacji. Wirus jest bardzo zakaźny, przez co na ogół dotyka całą rodzinę, choć najtrudniej chorobę znoszą najmłodsze dzieci.
"Rotawirusy są niebezpieczne dla dzieci, wywołują biegunkę i wymioty, które mogą trwać nawet kilka dni. Bez odpowiedniego leczenia może to doprowadzić do groźnego odwodnienia organizmu, a w konsekwencji do śmierci dziecka. Dostępność bezpiecznej i skutecznej szczepionki, to dobra wiadomość dla pediatrów i rodziców. Szczepionka nie tylko ochroni przed przykrymi objawami choroby, ale także zmniejszy liczbę hospitalizowanych dzieci" - twierdzi prof. dr hab. Hanna Szajewska z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci, Akademii Medycznej w Warszawie.
Rotarix - połknąć dwie dawki zdrowia
Rotarix to pierwsza w Europie szczepionka przeciwko rotawirusom. Szczepionki na ogół kojarzą się z nieprzyjemną igłą i strzykawką. Rodzice bardzo przeżywają ból niemowląt związany z ukłuciem. Na szczęście, Rotarix jest szczepionką doustną, dziecko podczas wizyty w punkcie szczepień połyka 1 dawkę preparatu, który daje ochronę przed chorobą. Szczepienie należy rozpocząć między 6 a 16. tygodniem życia. By dziecko było trwale chronione podaje się 2 dawki preparatu w odstępie 4-8 tygodni. Szczepionkę można podać równolegle z innymi szczepieniami podczas jednej wizyty w punkcie szczepień. Szczepionka GlaxoSmithKline zapewnia niemowlętom wczesną i szybką ochronę przed groźnymi rotawirusami. Wczesna ochrona jest niezwykle istotna dlatego, że powikłania związane z chorobą najciężej znoszą maluchy w pierwszych czterech miesiącach życia.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Ciąża a podróż samolotem
Czy podróżowanie samolotem niesie jakieś niebezpieczeństwo dla rozwijającego się płodu...
Sezon na kleszcze - szczepimy wiedzę - poradnik
Jeśli przebywałeś niedawno w lesie, czy choćby w pobliskim parku, dokładnie skontroluj swoje ciało i ubranie, czy nigdzie nie ma na nim kleszczy.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.