Rak piersi a hormonalna terapia zastępcza

Rak piersi a hormonalna terapia zastępcza
Kobiety z rozpoznanym rakiem piersi zwykle nie stosują hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) ze względu na obawy, że estrogeny zawarte w tych preparatach zwiększą ryzyko nawrotu choroby nowotworowej.

Ellen S. O'Meara z University of Washington prowadziła badanie nad związkiem między stosowaniem HTZ a ryzykiem nawrotu i śmiertelnością z powodu raka piersi wśród kobiet, u których uprzednio rozpoznano ten typ nowotworu i zastosowano odpowiednie leczenie.

W badaniu uczestniczyło 2755 kobiet, u których w latach 1977-94 rozpoznano raka sutka. Spośród nich wyodrębniono pacjentki, które zdecydowały się na stosowanie HTZ po diagnozie raka. Do każdej pacjentki z tej grupy dobrano 4 cztery kobiety z rozpoznanym rakiem piersi niestosujące HTZ (podobne pod względem wieku, stopnia zaawansowania nowotworu), stanowiące grupę kontrolną.

Analiza zebranych danych ujawniła, że ryzyko nawrotu raka piersi, śmiertelność z tego powodu oraz ogólna śmiertelność były mniejsze w grupie tych kobiet, które po rozpoznaniu raka piersi stosowały hormonalną terapię zastępczą.

Wyniki badania wskazują, iż hormonalna terapia zastępcza po leczeniu raka piersi nie zwiększa ryzyka nawrotu tego nowotworu.

Ocena artykułu

4.63
z 38 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(26)
4
 
(11)
3
 
(0)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.63 z 38 głosów

97%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty