Ptasia grypa coraz bliżej Polski

W ostatnim czasie Polska z niepokojem śledzi sytuację związaną z ptasią grypą. Okazuje się, że choroba ta zbliża się do naszego kraju – ogniska ptasiej grypy odkryto 10 km od polskiej granicy w mieście Schwedt w Niemczech. Główny Lekarz Weterynarii Kraju Krzysztof Jażdżewski poinformował CIoPiG, że nie można wykluczyć ognisk ptasiej grypy w Polsce.
Co należy wiedzieć o ptasiej grypie ???
Objawy ptasiej grypy u ludzi są podobne do objawów zwyczajnej grypy, czyli: gorączka, kaszel, ból gardła, bóle mięśni i stawów oraz zapalenie spojówek. Ptasia grypa przebiega jednak znacznie gwałtowniej. Chorobie tej mogą także towarzyszyć bardzo groźne powikłania, jak np. zapalenie płuc a także ostra niewydolność oddechowa. Wystąpienie tych powikłań może doprowadzić do śmierci.
Ptasia grypa jest szczególnie niebezpieczna dla osób mających obniżoną odporność układu immunologicznego, zwłaszcza dzieci i osób starszych.
Nie oznacza to jednak, że powinniśmy wpadać w panikę, gdy np. po weekendowym spacerze w parku wystąpi u nas podwyższona temperatura czy kaszel. Mogą być to równie dobrze objawy zwykłego przeziębienia. Powody do zmartwień możemy mieć natomiast, gdy po kontakcie z ptactwem nieprzerwanie przez ok. 10 dni występować będą objawy takie jak: wzrost temperatury ciała powyżej 37,5?C, kaszel lub trudności w oddychaniu, albo jeżeli rozwiną się inne objawy chorobowe. Należy wtedy natychmiast skontaktować się z lekarzem, a przed wizytą poinformować lekarza o swoich objawach, a także ewentualnych podróżach oraz kontakcie z ptactwem.
Spożywanie posiłków drobiowych - o czym należy pamiętać !!!
Nie należy przygotowywać żywności dla ludzi i zwierząt z drobiu pochodzącego z terenów, na których odnotowano przypadki choroby (już sam ubój i przygotowywanie żywności niosą ze sobą duże ryzyko zakażenia). Z drugiej strony wiadomym jest także, że mięso drobiowe jest smaczne i pożywne, dlatego wiele osób nie będzie chciało zrezygnować z jego spożywania. Osoby te powinny jednak pamiętać o przestrzeganiu wszelkich środków ostrożności.
Wirus ptasiej grypy jest wrażliwy na temperaturę 70?-90? C oraz działanie wszelkiego rodzaju detergentów!
Przede wszystkim powinniśmy zaniechać używania surowych lub ugotowanych na miękko jaj. Przed spożyciem jaja (z dokładnie umytymi skorupkami) należy gotować przynajmniej przez 5 min w temperaturze 70?-90?C - ponieważ wirus grypy ulega w tak wysokiej temperaturze zniszczeniu. Taka samo temperatura powinna być stosowana do gotowania mięsa drobiowego.
Bezwzględnie powinniśmy pamiętać o każdorazowym myciu rąk po kontakcie z surowym mięsem drobiowym lub jajami. Powinniśmy do tego używać wody z mydłem, natomiast wszystkie powierzchnie oraz sprzęt mający kontakt z tymi produktami – wodą z detergentem.
Centrum Informacji o Przeziębieniu i Grypie
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Ciąża a podróż samolotem
Czy podróżowanie samolotem niesie jakieś niebezpieczeństwo dla rozwijającego się płodu...
Sezon na kleszcze - szczepimy wiedzę - poradnik
Jeśli przebywałeś niedawno w lesie, czy choćby w pobliskim parku, dokładnie skontroluj swoje ciało i ubranie, czy nigdzie nie ma na nim kleszczy.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.