Przyczyny powstawania kataru i efektu
Katar i zatkany nos to niezwykle powszechne i uciążliwe dolegliwości, które utrudniają normalne funkcjonowanie każdego z nas. Jakie są ich przyczyny? Jak sobie z nimi radzić?
Przyczyny powstawania kataru i efektu "zatkanego nosa"
Ostry nieżyt nosa, bo taka jest prawidłowa nazwa kataru w terminologii medycznej, spowodowany może być kilkoma czynnikami:
- chemicznymi,
- alergicznymi,
- fizycznymi.
Najbardziej powszechnym jest oczywiście katar spowodowany czynnikami fizycznymi, tj. oziębieniem śluzówki nosa lub biologicznymi, tj. wirusami z grupy rhinowirusów. Należy obserwować kolor wydzieliny, ponieważ jest ona pożywką dla rozmaitych bakterii. Konsultacja lekarska wskazana jest, gdy katar jest zielony bądź ciemnożółty.
Sam katar mimo, że najbardziej powszechnym, jest tylko jednym z powodów powstawania efektu zatkanego nosa. Pozostałymi mogą być:
- zmiana strukturalna, mamy z nią do czynienia w sytuacji, w której nos został uszkodzony wskutek urazu, bądź przegroda nosowa, ewentualnie nos, jest zniekształcony z powodów uwarunkowań genetycznych;
- czynnik alergiczny, powodowany przez alergeny (pyłki traw i drzew, sierść zwierzęcą, kurz, pleśń i inne), na które wyczulona jest osoba dotknięta opisywanym objawem;
- czynnik naczynioruchowy (niealergiczny), związany jest z nieprawidłową kontrolą nerwową rozszerzenia i zwężania się naczyń krwionośnych. Taka sytuacja może zostać wywołana wskutek stresu, zaburzeń hormonalnych czy też poprzez przewlekłe stosowanie pewnego rodzaju leków.
W sytuacji, w której zatkany nos spowodowany jest czynnikami innymi niż katar, należałoby skonsultować się z lekarzem specjalistą, w celu prawidłowego zdiagnozowania źródła tego objawu i ewentualnemu zapobiegnięciu jego powstawania.
Sposoby na zatkany nos
Z katarem i efektem zatkanego nosa możemy walczyć na szereg sposobów. Wciąż bardzo popularne są, szczególnie wśród osób starszych, sposoby domowe, a wśród nich:
- mechaniczne nawilżacze powietrza – wdychanie zwilżonego powietrza pozwoli rozrzedzić wydzielinę i odetkać nos;
- ciepły prysznic – para powstająca w trakcie kąpieli, wdychana przez nos, również spowoduje rozrzedzenie wydzieliny oraz w znacznym stopniu ułatwi oddychanie. Para ma także zastosowanie w metodzie inhalacji, która polega na wdychaniu przykrytą ręcznikiem głową, pary z naczynia wypełnionego gorącą wodą;
- nawadnianie organizmu – zwiększona ilość przyjmowanych płynów, pozwoli na nawilżenie błon śluzowych i w konsekwencji na zmianę struktury wydzieliny na znacznie bardziej płynną;
- ciepłe kompresy – okładanie gorącymi kompresami czoła i nosa, często przynosi ulgę bolącym zatokom i ułatwia oddychanie;
Kolejną grupę sposobów na zatkany nos tworzą naturalne środki walki z tym objawem, takie jak:
- sól fizjologiczna do płukania nosa – spray z solą oczyszcza drogi oddechowe, usuwając zalegający w nich śluz;
- olejki eteryczne – są to produkty zawierające pozytywnie wpływające na drogi oddechowe składniki, tj. eukaliptus, kamforę, mentol. Specjalnym olejkiem smarujemy okolice klatki piersiowej, a uwalniany przez nie zapach trafia do układu oddechowego, co na zatkany nos wpływa bardzo korzystnie.
Ostatnią grupę stanowią leki dostępne w aptece, których stosowanie daje nam najszybsze efekty walki z zatkanym nosem. Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, stosuje się leki które mają właściwości obkurczające w stosunku do naczyń krwionośnych. Popularną formą jest spray do nosa. Tego rodzaju środki łagodzą obrzęk, udrażniają nos, usuwają wydzielinę zapalną oraz nawilżają śluzówkę. Są to stosunkowo wygodne i co ważne, przynoszące szybki efekt, środki dostępne na rynku.
Drugą z najpopularniejszych form leków są tabletki. Podobnie jak spraye, zawierają one środek obkurczający (np. pseudoefedrynę), który umożliwia ujście zalegającej wydzieliny. Są łatwym i szybkim środkiem, dostępnym w wielu sklepach oraz oczywiście w aptekach.
Zważywszy na fakt, iż dzisiejszy rynek medyczny jest bardzo bogaty w rozmaite rozwiązania, warto zapoznać się z pełną gamą środków jakie oferują producenci. Przejrzystym katalogiem produktów dysponuje, m.in. Acatar. Informacje o produkcie możemy dodatkowo skonsultować bezpośrednio z farmaceutą, w celu indywidualnego doboru najbardziej korzystnego dla nas leku.
W walce z katarem i towarzyszącym mu efektem zatkanego nosa, należy rozważyć stosowanie jednocześnie kilku rozwiązań. Bezsprzecznie istotne jest, aby regularnie usuwać z nosa zalegającą wydzielinę. Należy również pamiętać, że w przypadku w którym mamy do czynienia z katarem zielonym lub ciemnożółtym, nasz organizm prawdopodobnie daje nam sygnał o infekcji bakteryjnej. Należy wtedy zastosować wspomniane leki dostępne w aptece oraz skonsultować się z lekarzem. Bezwzględnie należałoby udać się do lekarza również w sytuacji, w której zatkany nos jest problemem długotrwałym lub towarzyszy mu zwiększenie temperatury ciała i inne niepokojące objawy.