Przyczyny i rodzaje osteoporozy
Ze względu na rozległość i lokalizację zaniku kostnego rozróżnia się osteoporoze miejscową występującą np w reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz osteoporozę uogólnioną wśród której możemy wyróżnić osteoporozę pierwotną stanowiącą około 80% przypadków oraz osteoporozę wtórną stanowiącą około 20% przypadków.
Poniżej przedstawiamy podział osteoporozy uogólnionej:
Osteoporoza pierwotna
osteoporoza idiopatyczna – To postać bardzo rzadko występująca, o nie znanej etiologii będąca pierwotną chorobą tkanki kostnej. W zależności od czasu jej wystąpienia rozróżniamy następujące rodzaje:
- osteoporoza dziecięca
- osteoporoza młodzieńcza
- osteoporoza dorosłych w średnim wieku
osteoporoza inwolucyjna – Te postaci osteoporozy występują najczęściej. W tej grupie chorób wyróżniamy:
- osteoporoza pomenopauzalna (typ I osteoporozy) Głównym czynnikiem prowadzącym do jej rozwoju jest niedoczynność jajników nasilająca się najwyraźniej po 50 roku życia, prowadząca do niedoboru estrogenów w wyniku którego dochodzi do pobudzenia i nadmiernej aktywności osteoklastów, zwiększonej resorbcji kości, wzmożonego uwalniania wapnia z kości, zahamowania czynności przytarczyc. W mniejszym stopniu na rozwój osteoporozy wpływa deficyt aktywnych postaci witaminy D-3 oraz obniżona aktywność fizyczna. Osteoporoza pomenopauzalnej dotyczy najczęściej kobiet (K:M=6:1) w wieku 50-70 lat i charakteryzuje się stałym tempem ubytku masy kostnej rzędu 2-3 % rocznie w pierwszych dziesięciu latach menopauzy. W późniejszym okresie stopień ubytku kości jest mniejszy. W osteoporozie pomenopauzalnej dominuje utrata kości gąbczastej (dużo beleczek), w mniejszym stopniu kości korowej. Złamania do których dochodzi w wyniku trwania choroby najczęściej dotyczą kręgów oraz przynadgarstkowej części kości promieniowej. Poziom wapnia jest z reguły prawidłowy a jego dodatkowe przyjmowanie ma zapobiegać deficytowi w późniejszym wieku.
- osteoporoza w wieku podeszłym (typ II osteoporozy) - Ten typ osteoporozy dotyczy głównie osób starszych w wieku powyżej 70 lat, częściej kobiet niż mężczyzn (K:M=2:1). Przyczyną osteoporozy jest niedoborów wapnia związany z gorszym wchłanianiem z jelit i nerek, zmniejszenie poziomu witaminy D, testosteronu oraz zmniejszenie aktywności fizycznej. Prowadzi to do wzmożonej aktywności przytarczyc, które wydzielając parathormon zwiększają usuwanie wapnia z kości i podnoszą jego poziom we krwi. W osteoporozie starczej ubytek kości dotyczy w równym stopniu kości gąbczastej jak i korowej. Złamania do których dochodzi w wyniku trwania choroby najczęściej dotyczą trzonów kręgów, szyjki kości udowej, kości ramieniowej i kości promieniowej.
Osteoporoza wtórna
zaburzenia gruczołów wydzielania wewnętrznego
Osteoporoza " hormonalna" może wystąpić w przebiegu:
- nadczynności i niedoczynności kory nadnerczy
- nadczynności i niedoczynności tarczycy
- zaawansowanej cukrzycy
- nadczynności przytarczyc
- niedoczynności gruczołów płciowych (jądra, jajniki)
- niedoboru hormonu wzrostu
przewlekłe choroby przewodu pokarmowego związane z zaburzonym wchłanianiem wapnia
- nietolerancja laktozy
- zespoły złego wchłaniania
- zespoły złego trawienia
- zespoły poresekcyjne
przyczyny jatrogenne
Osteoporoza rozwija się jako jedno z działań leczenia np. sterydami
choroby narządu ruchu i tkanki łącznej
- reumatoidalne zapalenie stawów
- choroba zwyrodnieniowa stawów
- bardzo rzadkie uwarunkowane genetycznie choroby np. zespół Marfana, zespół Ehlers-Danlos i inne
- długotrwałe unieruchomienie
- martwica jałowa kości
choroby nowotworowe
W przebiegu tych chorób dochodzi do zajęcia kości:
- szpiczak mnogi
- białaczka szpikowa
- chłoniak
- przerzuty do kości)
przewlekłe choroby nerek prowadzące do ich niewydolności
przewlekłe choroby wątroby o znacznym stopniu zaawansowania
przewlekłe stosowanie niektórych leków (patrz wyżej)
choroby wrodzone prowadzące do osteoporozy
Wśród chorób wrodzonych w przebiegu których dochodzi do rozwoju osteoporozy należy wymienić:
- kruchość kości osteogenesis imperfecta
- zespół Ehlersa-Danlosa
- zespół Marfana
- homocystenurię
Inne podział osteoporozy
Lekarze często używają podziału na:
- osteoporozę z szybkim obrotem kostnym (ang. high bone turn-over) – utrata masy kostnej z szybkością powyżej 3,5% rocznie. Najczęściej dotyczy ona kobiet we wczesnym okresie menopauzy, osób przewlekle leczonych sterydami czy chorych w przebiegu jałowej martwicy kości
- osteoporozę z wolnym obrotem kostnym (ang. low bone turn-over)- utrata masy kostnej z szybkością poniżej 3,5% rocznie, najczęściej dotyczy osób w wieku podeszłym, z cukrzycą, z niewielkimi zaburzeniami hormonalnymi.