Prywatna praktyka lekarska - pomysł wart rozważenia

Prywatna praktyka lekarska - pomysł wart rozważenia
Spis treści
  1. Prywatna praktyka lekarska, dlaczego warto?
  2. Jak to zrobić?
  3. Paragon fiskalny – niezbędna rzecz!
  4. Prywatna praktyka lekarska a pacjenci

Prywatna praktyka lekarska, dlaczego warto?

Prywatna praktyka pozwala na ogromny , poprzez wzbogacanie swojego i podnoszenia umiejętności. Poza tym pozostawia dużą , między innymi dopasowania wymiaru czasu pracy do własnych potrzeb i możliwości. To także swoboda dotycząca wyboru miejsca pracy. Bardzo często lekarze decydują się na otwarcie prywatnego gabinetu lub nawet w wyodrębnionej części domu,co bez wątpienia zapewnia ogromną wygodę.

Jak to zrobić?

Choć formalności umożliwiające rozpoczęcie prywatnej działalności lekarskiej wydają się być skomplikowanymi, w większości przypadków okazują się nie stanowić większego problemu. Oprócz odpowiedniego wykształcenia popartego przynajmniej dwuletnią praktyką zawodową (nie wlicza się do niej okres odbywanego stażu), jak również nieograniczonego prawa do wykonywania zawodu, trzeba uzyskać wpis do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą, a także do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Prywatna praktyka lekarska traktowana jest, jako działalność gospodarcza. W związku z powyższym należy pamiętać o zakupie i zainstalowaniu w gabinecie kasy fiskalnej, która na mocy przepisów obowiązkowo musi znaleźć się w placówkach, w których świadczone są odpłatne usługi w oparciu o umowę cywilno-prawną z konsumentem, którym w tym przypadku jest każdy pacjent.

Paragon fiskalny – niezbędna rzecz!

Każdy lekarz decydujący się na prowadzenie prywatnej praktyki lekarskiej powinien pamiętać o wręczaniu paragonu pacjentom, będącego pisemnym potwierdzeniem wyświadczonej usługi lekarskiej. Czynność ta dowodzi jego uczciwości względem zarówno swoich pacjentów, zachowania zasad „zdrowej” konkurencji wobec innych lekarzy prowadzących własne gabinety, jak również wywiązywania się z obowiązków względem Skarbu Państwa poprzez odprowadzanie podatków we właściwej wysokości.

Wydawanie paragonów ma obecnie jeszcze jedną zaletę. Otóż, od 1 października 2015 r. ruszyła Narodowa Loteria Paragonowa Ministerstwa Finansów. Jej kluczowym zadaniem jest uświadomienie tego, dlaczego i jak istotne jest branie/wydawanie paragonów. Dzięki temu wspiera się uczciwych przedsiębiorców i przyczynia do likwidacji szarej strefy.

Oprócz tego, każdego miesiąca przeprowadzane jest losowanie nagród, w którym biorą udział paragony zarejestrowane przez klientów na stronie loterii. Paragon taki musi opiewać na sumę powyżej 10 zł. Do wygrania są samochód Opel Astra (raz na kwartał w specjalnym losowaniu Ople Insignia), notebooki Lenovo ThinkPad i tablety iPad Air 2. Na każdego lekarza, który wydał zwycięski paragon również czeka nagroda w postaci tabletu. Loteria potrwa do 30 września 2016 r.

Prywatna praktyka lekarska a pacjenci

Uczciwe prowadzenie prywatnej praktyki, oprócz wyżej wspomnianej możliwości wygrania cennej nagrody, przynosi także mnóstwo korzyści wszystkim pacjentom. Korzystanie z usług prywatnych lekarzy może przyspieszyć czas leczenia, a także daje możliwość dostosowania terminu wizyty, który będzie najbardziej dogodny dla pacjenta.

Pacjent, który zarazem staje się klientem, przychodząc na wizytę do prywatnego gabinetu lekarskiego, również ma możliwość upomnienia się o dowód przeprowadzonej usługi lekarskiej w postaci paragonu fiskalnego. Najlepiej jednak, jeśli nie będzie musiał tego robić, bo lekarz sam ów paragon wystawi. Takie działanie zdecydowanie zwiększa zaufanie pacjenta do lekarza.

Ocena artykułu

4.43
z 7 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(5)
4
 
(1)
3
 
(0)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.43 z 7 głosów

86%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty