Program

Program

Cyklem spotkań dla lekarzy zainaugurowana zostanie w październiku 2007r. społeczna kampania „Zdrowe Plecy”. W ramach inicjatywy, której pomysłodawcą jest koncern Gedeon Richter Plc., a patronem - Polskie Towarzystwo Badania Bólu, pacjenci będą mogli skorzystać z konsultacji i porad specjalistów w zakresie profilaktyki i terapii schorzeń w układzie ruchu. Powstanie również strona internetowa dla pacjentów www.zdroweplecy.com, zawierająca między innymi porady jak dbać o zachowanie zdrowych pleców przez długie lata oraz strona internetowa dla lekarzy, którzy każdego dnia mierzą się z problemami bólowymi swoich pacjentów.

90% Polaków przynajmniej raz w życiu doświadczyło dyskomfortu związanego z bólem pleców. Co druga osoba odczuwa ból regularnie, a co siódma - bardzo często. Schorzenia kości i stawów są uzasadnieniem blisko 50% wniosków rentowych i przyczyną ponad połowy zwolnień lekarskich.

Zwiększająca się liczba schorzeń układu kostno-stawowego to trend charakterystyczny dla wszystkich krajów wysokorozwiniętych. Uciążliwe dolegliwości są zwykle wynikiem siedzącego trybu pracy, braku aktywności ruchowej i nieprawidłowej postawy w czasie wykonywania codziennych obowiązków. Dla przykładu, w samych Stanach Zjednoczonych wydaje się rocznie około 100 miliardów dolarów na leczenie, rehabilitację i pomoc społeczną dla osób z tego rodzaju problemami.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwróciła uwagę na koszty społeczne, ekonomiczne i medyczne wynikające ze schorzeń układu szkieletowego. W celu uświadomienia globalnego wymiaru problemu ustanowiła lata 2000 – 2010 „Dekadą Kości i Stawów”. Zamysłem projektu jest oprócz zbudowania świadomości istniejącego problemu także upowszechnianie wiedzy i promowanie profilaktyki chorób narządów ruchu. Dostrzegając wagę problemu, w realizację inicjatywy włączyło się ponad 700 organizacji międzynarodowych i rządy 44 państw, w tym Polski, a swojego poparcia udzielił jej m.in. papież Jan Paweł II i Bill Clinton.

Zainspirowana akcją WHO, firma Gedeon Richter Plc. Przedstawicielstwo w Polsce, w poczuciu troski o zdrowie pacjentów i całego społeczeństwa, postanowiła przyłączyć się do niezwykle pożytecznego programu, wprowadzając w życie własny -"Zdrowe Plecy".

W ramach kampanii szczególny nacisk zostanie położony na utrwalanie dobrych nawyków związanych z utrzymaniem prawidłowej postawy w czasie codziennej pracy i wypoczynku.

Ocena artykułu

4.14
z 22 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(8)
4
 
(10)
3
 
(3)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.14 z 22 głosów

82%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty