Profilaktyki raka piersi a leki przeciwzapalne

Profilaktyki raka piersi a leki przeciwzapalne

Konsultacja medyczna Profesor Zbigniew Wronkowski, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Komitetu Zwalczania Raka

W ostatnim czasie przeprowadzono wiele badań, które wskazują, że rozwój raka piersi może być hamowany przez niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Z jednej z najnowszych analiz, przeprowadzonej w 2003r. w State University College of Medicine and Public Health w Ohio*, wynika, że przyjmowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych przez okres od 5 do 10 lat może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi o 21%. Przyjmowanie leków z tej grupy przez okres powyżej 10 lat może zmniejszać to ryzyko nawet o 28%.

W badaniu przeanalizowano również efekt stosowania konkretnych substancji z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych na profilaktykę raka piersi. Badania wykazały, że ibuprofen najbardziej ze wszystkich substancji z badanej grupy obniża ryzyko zachorowania na raka piersi. Stosowanie leku może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby nawet o 49 %. Mechanizm działania ibuprofenu polega na hamowaniu aktywności enzymów COX-2, który bierze udział w procesach zapalnych i w procesach nowotworowych.

Badanie State University College of Medicine and Public Health w Ohio zostało przeprowadzone w populacji 80 741 kobiet. Badacze poddali długoletniej obserwacji kobiety w okresie pomenopauzalnym (od 50 do 79 lat). Przystępując do badania, każda pacjentka wypełniała ankietę, która miała wskazać m.in. jej aktywność fizyczną, masę ciała, stosowanie środków hormonalnych i dziedziczne obciążenie chorobami nowotworowymi. Na podstawie ankiet naukowcy określili ryzyko zachorowania na raka piersi.

Badania wykazały, że nawet u pacjentek z wysokim ryzykiem, które regularnie przyjmowały niesterydowe leki przeciwzapalne przez okres od 5 do 10 lat, ryzyko zachorowania na raka piersi zmniejszyło się o 21 %. Im dłużej przyjmowany był lek, tym bardziej malało ryzyko rozwoju choroby. U kobiet zażywających leki przez okres co najmniej 10 lat, stwierdzono ryzyko zachorowania na raka niższe o 28 %.

Oszacowane obniżenie ryzyka zachorowania na raka piersi u kobiet stosujących ibuprofen przez długi czas wynosiło 49% i było ono większe niż dla aspiryny (21%). Analiza wpływu leków przeciwbólowych nie należących do niesterydowych leków przeciwzapalnych np.: acetaminofenu i małych dawek aspiryny (poniżej 100 mg) nie wykazała efektu obniżenia ryzyka zachorowania na raka piersi.

Ocena artykułu

4.11
z 45 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(16)
4
 
(20)
3
 
(7)
2
 
(2)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.11 z 45 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty