Profilaktyki raka piersi a leki przeciwzapalne

Konsultacja medyczna Profesor Zbigniew Wronkowski, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Komitetu Zwalczania Raka
W ostatnim czasie przeprowadzono wiele badań, które wskazują, że rozwój raka piersi może być hamowany przez niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Z jednej z najnowszych analiz, przeprowadzonej w 2003r. w State University College of Medicine and Public Health w Ohio*, wynika, że przyjmowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych przez okres od 5 do 10 lat może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi o 21%. Przyjmowanie leków z tej grupy przez okres powyżej 10 lat może zmniejszać to ryzyko nawet o 28%.
W badaniu przeanalizowano również efekt stosowania konkretnych substancji z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych na profilaktykę raka piersi. Badania wykazały, że ibuprofen najbardziej ze wszystkich substancji z badanej grupy obniża ryzyko zachorowania na raka piersi. Stosowanie leku może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby nawet o 49 %. Mechanizm działania ibuprofenu polega na hamowaniu aktywności enzymów COX-2, który bierze udział w procesach zapalnych i w procesach nowotworowych.
Badanie State University College of Medicine and Public Health w Ohio zostało przeprowadzone w populacji 80 741 kobiet. Badacze poddali długoletniej obserwacji kobiety w okresie pomenopauzalnym (od 50 do 79 lat). Przystępując do badania, każda pacjentka wypełniała ankietę, która miała wskazać m.in. jej aktywność fizyczną, masę ciała, stosowanie środków hormonalnych i dziedziczne obciążenie chorobami nowotworowymi. Na podstawie ankiet naukowcy określili ryzyko zachorowania na raka piersi.
Badania wykazały, że nawet u pacjentek z wysokim ryzykiem, które regularnie przyjmowały niesterydowe leki przeciwzapalne przez okres od 5 do 10 lat, ryzyko zachorowania na raka piersi zmniejszyło się o 21 %. Im dłużej przyjmowany był lek, tym bardziej malało ryzyko rozwoju choroby. U kobiet zażywających leki przez okres co najmniej 10 lat, stwierdzono ryzyko zachorowania na raka niższe o 28 %.
Oszacowane obniżenie ryzyka zachorowania na raka piersi u kobiet stosujących ibuprofen przez długi czas wynosiło 49% i było ono większe niż dla aspiryny (21%). Analiza wpływu leków przeciwbólowych nie należących do niesterydowych leków przeciwzapalnych np.: acetaminofenu i małych dawek aspiryny (poniżej 100 mg) nie wykazała efektu obniżenia ryzyka zachorowania na raka piersi.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Badanie ogólne moczu
Badanie, które może pomóc w rozpoznaniu choroby nerek i wątroby oraz dróg moczowych.
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Zmiany łagodne w sutku
Czy każdy guzek lub inna podejrzana zmiana w sutku musi świadczyć o raku?
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Ból menstruacyjny i sposoby jego zwalczania
Fizjologiczne i psychologiczne aspekty bólu menstruacyjnego.