Profilaktyka zakażeń wertykalnych w Polsce

Profilaktyka zakażeń wertykalnych w Polsce

Wraz z pierwszym opisem AIDS u dziecka w 1982 roku, stało się jasne, że zakażenie HIV może być przenoszone z matki na dziecko. Ponieważ prawie wszystkie matki, które urodziły dzieci zakażone HIV były HIV-dodatnie, utrwaliło się przekonanie, że zakażenie HIV u matki zawsze powoduje zakażenie HIV u jej dziecka. Od połowy lat 90-tych obserwujemy stały wzrost liczby kobiet zakażonych HIV, które zachodzą w ciążę i decydują się na urodzenie dziecka.

Ryzyko transmisji odmatczynej HIV (w grupie kobiet niepoddających się profilaktyce) na terenie Europy wynosi 15–30%. Jest większe w przypadku matek z wysoką wiremią HIV RNA, podczas porodu drogami natury, u dzieci karmionych piersią i kobiet, które nie były pod specjalistyczną opieką podczas ciąży i porodu oraz nie otrzymywały profilaktycznie leków antyretrowirusowych.

Do ok. 70% zakażeń odmatczynych HIV dochodzi podczas porodu. Poznanie czynników ryzyka przeniesienia zakażenia HIV od matki do dziecka pozwoliło na opracowanie programów profilaktyki odmatczynych zakażeń HIV. Profilaktyka zakażeń wertykalnych stosowana jest w Polsce od r. 1994. Równolegle z rozwojem wiedzy na temat metod terapii wdrażano leczenie zapobiegawcze u ciężarnych. Począwszy od czasu opracowania w roku 1996 standardów w tym zakresie, profilaktyka jest prowadzona według protokołu ACTG 076 i jest to rutynowe postępowanie u każdej zidentyfikowanej ciężarnej HIV dodatniej. Rocznie ok. 100 kobiet ciężarnych zakażonych HIV otrzymuje w ramach programu Polityki Zdrowotnej Ministra Zdrowia, koordynowanego przez Krajowe Centrum ds. AIDS. Dzięki temu ryzyko odmatczynej transmisji zakażenia HIV spadło w naszym kraju do poniżej 1%!

Ocena artykułu

4.08
z 51 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(22)
4
 
(20)
3
 
(3)
2
 
(3)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.08 z 51 głosów

82%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty