Profilaktyka pięćdziesięciolatki i sześćdziesięciolatki
![Profilaktyka pięćdziesięciolatki i sześćdziesięciolatki](https://mediweb.pl/pictures/preview.jpg)
- Badanie serca
- Badanie w kierunku raka jelita grubego i odbytnicy
- Badanie piersi i mammografia
- Badanie ginekologiczne i cytologiczne szyjki macicy
- Badanie słuchu
- Badanie okulistyczne
- Badanie gęstości kości
- Inne badania profilaktyczne
Badanie serca
Ryzyko wystąpienia zawału serca zwiększa się u obu płci z wiekiem, przy czym u kobiet rośnie znacznie szybciej w okresie postmenopauzalnym. Szczyt zachorowań przypada na koniec szóstej dekady życia (1 na 5 kobiet w tym wieku choruje na serce), przy czym 44% kobiet po przebytym zawale serca umiera w ciągu roku w porównaniu z 27% mężczyzn. Dlatego kardiolodzy rekomendują w tej grupie okresowe badania, które mogłyby uchwycić zmiany chorobowe układu krążenia we wczesnej fazie. Należą do nich: pomiar ciśnienia tętniczego krwi i badanie poziomu cholesterolu. W razie potrzeby lekarz może zlecić wykonanie elektrokardiogramu. W ramach profilaktyki eksperci zalecają przyjmowanie kwasu foliowego w ilości 400 mikrogramów dziennie, który znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej.
Badanie w kierunku raka jelita grubego i odbytnicy
90% pacjentów, u których wykrywa się raka jelita grubego i odbytnicy przekroczyło 50-ty rok życia. Dlatego onkolodzy zalecają w tej grupie wiekowej badanie per rectum (przez odbytnicze) raz do roku po 50-tym roku życia, raz na pięć lat wziernikowanie odbytnicy i dolnego odcinka jelita grubego (rekto- i sigmoidoskopię) z towarzyszącym testem na krew utajoną w kale, a w razie potrzeby wziernikowanie całego jelita grubego (kolonoskopię) i biopsję (pobranie wycinka tkankowego i jego ocenę przez patologa).
Badanie piersi i mammografia
Jak szacują eksperci - onkolodzy w 1999 roku w tej grupie wiekowej należy oczekiwać następującego odsetka zachorowań na raka piersi :
- 50-54 lata - 1 na 450
- 55-59 lat - 1 na 386
- 60-64 lata - 1 na 292
- 65-69 lat - 1 na 244.
W tej grupie rekomenduje się badanie ultrasonograficzne i mammograficzne piersi raz do roku. Oczywiście powinna mu towarzyszyć comiesięczna samokontrola gruczołów sutkowych.
Badanie ginekologiczne i cytologiczne szyjki macicy
Rak trzonu macicy jest częstym nowotworem w tej grupie wiekowej. Czasami komórki rakowe tych guzów mogą zostać wykryte w czasie badania cytologicznego. Przede wszystkim jednak należy zwracać uwagę na objawy kliniczne. Jeżeli nie wkroczyłaś w okres menopauzy do 52-go roku życia, masz nadwagę i nigdy nie byłaś w ciąży jesteś w grupie podwyższonego ryzyka. We wczesnej fazie nowotworu charakterystycznym objawem są krwawienia postmenopauzalne z nierzadko towarzyszącymi dolegliowściami bólowymi. W tej grupie również wykrywa się 60% raków szyjki macicy, dlatego badanie ginekologiczne i cytologiczne zalecane jest w tej grupie raz do roku. I jeszcze jedna uwaga dotycząca narządu rodnego, chociaż średni wiek menopauzy przypada na 51 rok życia należy pamiętać, że w okresie postmenopauzalnym nadal istnieje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Dopiero po roku w którym nie wystąpiło żadne krwawienie menstrualne można mieć pewność, że jest się bezpłodnym.
Badanie słuchu
Utrata słuchu postępująca z wiekiem jest zjawiskiem fizjologicznym i chociaż nie ma metody, która mogłaby zatrzymać to zjawisko badanie słuchu pozwoli wykluczyć inne przyczyny jego utraty. W przypadku ubytku słuchu lekarz może zalecić noszenie aparatu słuchowego, który nie tylko usprawni słuch, ale również zniesie dyskomfort związany z jego ubytkiem. Badanie za pomocą tzw. audiometrii tonalnej polega na nadawaniu przez słuchawki droga powietrzna i kostną czystego tonu z audiometru o kalibrowanej głośności, pacjent zaś musi podać, kiedy słyszy sygnał. Na podstawie odpowiedzi pacjenta wykreśla się tzw. audiogram. Badanie takie wykonują otolaryngolodzy.
Badanie okulistyczne
Choroby mogące nawet doprowadzić do ślepoty w tej grupie to jaskra (szczyt zachorowań przypada u osób po 40-tym roku życia), zaćma czyli katarakta (powodująca zmętnienie soczewki oka i występująca najczęściej u osób po 55 roku życia) lub degeneracja plamista (rozkład części siatkówki). Eksperci zalecają badanie okulistyczne raz na dwa lata w grupie wiekowej 41-60 lat, a w wieku późniejszym raz do roku.
Badanie gęstości kości
50% kobiet po 50-tym roku życia ma objawy osteoporozy, toteż w tej grupie wiekowej szczególnie zalecane jest wykonanie testu gęstości kości. Od jego wyniku zależały będą zalecenia lekarza prowadzącego oraz częstość, z jaką badanie to powinno być wykonywane. W marcu 1998 roku w USA zatwierdzono nowy test wykrywający osteoporozę. Polega na badaniu gęstości kości za pomocą fal dźwiękowych i będzie badaniem znacznie tańszym od standardowego za pomocą promieniowania rentgenowskiego.
Inne badania profilaktyczne
Około 20% kobiet w tej grupie cierpi z powodu depresji. Jedną z przyczyn może być... niedobór snu. Jak wykazują statystyki śpimy o 20% mniej niż przed stu laty, czego konsekwencją jest niedobór energii, gorszy stan zdrowia i częstsze zapadanie na depresję.
lek. med. Dorota Wydrospecjalista patomorfolog
Zaklad Patomorfologii Szpitala Wolskiego w WarszawiePodobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Objawy raka piersi
Jakie są pierwsze symptomy raka piersi.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.