Problemy z wątrobą

Wątroba pełni ponad pięćset różnych funkcji. Jej pracę można porównać do gigantycznego laboratorium chemicznego, przetwórni, magazynu i dyspozytorni. Jak jej pomóc, gdy zaczyna szwankować? Najlepszym antidotum jest dieta, należy jeść częściej ale mniejsze porcje, kontrolować ilość składników odżywczych w swoich posiłkach oraz przyjmować suplementy sprzyjające jej regeneracji w postaci tabletek na wątrobę.
Jaka jest rola wątroby?
Wątroba pełni wiele niezbędnych dla naszego organizmu funkcji, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Do najważniejszych należy rozkładanie i neutralizowanie wszelkich toksyn, które dostarczamy do organizmu wraz z pożywieniem czy wdychanym powietrzem. Wątroba produkuje żółć niezbędną w procesie trawienia tłuszczów oraz cholesterol konieczny do prawidłowego funkcjonowania każdej komórki. Reguluje również objętości krwi. Wątroba pełni także funkcję magazynowania oraz funkcję obronną organizmu, chroniąc go przed wirusami i bakteriami. Warto wiedzieć, że procesy przemiany węglowodanów, białek i tłuszczy także odbywają się w wątrobie. Stąd zbyt niskie bądź zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi niekiedy nie musi świadczyć o problemie cukrzycowym. Może być to spowodowane dolegliwościami wątroby.
Schorzenia wątroby
Przez choroby wątroby należy rozumieć wszystkie zaburzenia funkcjonowania tego organu, których skutkiem jest pogorszenie samopoczucia. Wątroba odpowiada za wiele kluczowych funkcji organizmu, jeżeli stanie się chora lub dozna urazu, przestanie prawidłowo pracować prowadząc tym samym do spowodowania dotkliwych szkód w całym organizmie. Choroba wątroby to szeroki termin, który obejmuje wiele problemów związanych ze złym funkcjonowaniem tego narządu. Pogorszenie pracy wątroby staje się odczuwalne dopiero wtedy, kiedy aż 75% jej tkanki ulegnie uszkodzeniu.
Jak pomóc wątrobie się zregenerować?
Wątroba w sprzyjających warunkach posiada zdolność samoregeneracji uszkodzonych tkanek. Aby jednak mogła skorzystać ze swych cudownych zdolności, niezbędna jest pomoc. Kluczowa jest dieta przyjazną wątrobie. Zaleca się częste spożywanie posiłków, ale w mniejszych porcjach i kontroli produktów. Konieczna jest rezygnacja z tłuszczów zwierzęcych, zwłaszcza smalcu i masła. Tłustą śmietanę zaleca się zastąpieniem naturalnym jogurtem. Bezwzględnie należy uważaj na cukier. Cenne w odbudowie wątroby jest białko, dlatego warto zadbać by menu było bogate w mięso, ze wskazaniem na drób, chude ryby i cielęcinę – przygotowywane na parze, duszone w sosie własnym lub pieczone w folii. Warto również wprowadzić do diety odchudzone mleko i napoje mleczne. Nie można zapominaj o warzywach jednak z owocami lepiej nie przesadzaj, choć sezonowe jagody, jabłka czy grejpfruty nie zaszkodzą. Dużo lepszą formą, dzięki której wątroba pełniej skorzysta z bogactwa zawartych w owocach witamin i soli mineralnych, bądź wyciśnięte sok czy mus. Poza dietą warto sięgać po preparaty lecznicze ziołowe jaki i te farmaceutyczne takie jak tabletki na wątrobę, dzięki którym proces regeneracji nastąpi szybciej.
Artykuł sponsorowany
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Sezon na kleszcze - szczepimy wiedzę - poradnik
Jeśli przebywałeś niedawno w lesie, czy choćby w pobliskim parku, dokładnie skontroluj swoje ciało i ubranie, czy nigdzie nie ma na nim kleszczy.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.
Zakażenie Helicobacter pylori
Stosunkowo niedawno odkryta bakteria, mogącą osiedlać się w żołądku i dwunastnicy wpływa na występowanie wielu chorób, szczególnie górnej części przewodu pokarmowego.