Problemy mężczyzn po 40
- Czym są zaburzenia erekcji?
- Przyczyny
- ED to nie tylko problem mężczyzny - to wspólny problem związku!
- Co zrobić w przypadku podejrzenia wystąpienia objawów ED?
- Leczenie
- Najważniejsza jest wytrwałość
W Polsce na zaburzenia erekcji cierpi ponad 1,5 miliona mężczyzn. Tylko co trzeci chory zgłasza się ze swoją dolegliwością do lekarza. Na całym świecie są aż 152 miliony mężczyzn cierpiących na ED. Połowa mężczyzn w średnim wieku nie jest w stanie odbyć satysfakcjonującego stosunku z powodu ED. Badania potwierdzają, że 95 procent przypadków zaburzeń erekcji udaje się całkowicie wyleczyć. Przytłaczająca większość mężczyzn (70 procent) nie zgłasza swoich dolegliwości w czasie wizyty u lekarza rodzinnego.
Czym są zaburzenia erekcji?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje zaburzenia erekcji jako "stałą lub powtarzającą się niemożność uzyskania i/lub utrzymania przez mężczyznę erekcji penisa wystarczającej do odbywania zadowalających stosunków seksualnych". W 1992 roku zastąpiono słowo "impotencja" drugą nazwą dla tego schorzenia - "ED - erectile dysfunction".
Warto odróżnić chorobę nazywaną ED od chwilowych niedyspozycji zdarzających się każdemu mężczyźnie. Pamiętajmy, że sporadyczna niemożność osiągnięcia erekcji i odbycia stosunku seksualnego spowodowana na przykład zmęczeniem lub spożyciem nadmiernej ilości alkoholu nie powinna jeszcze budzić naszego niepokoju. Eksperci uważają, iż przytłaczająca większość zaburzeń erekcji rozwija się na podłożu organicznym (w wyniku innych chorób lub uszkodzeń narządów). Najczęstszymi przyczynami ED są choroby sercowo-naczyniowe i neurologiczne (tak jest w ponad 80% przypadków).
Przyczyny
Istnieje wiele czynników, które mogą powodować zaburzenia erekcji:
- Schorzenia układu sercowo-naczyniowego, takie jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, przeciek żylny (brak zdolności zatrzymania krwi w członku);
- Choroby neurologiczne: stwardnienie rozsiane, urazy rdzenia kręgowego, uszkodzenia nerwów spowodowane innymi chorobami, np. alkoholizm lub cukrzyca;
- Cukrzyca - jej powikłaniem jest miażdżyca i uszkodzenie nerwów;
- Efekt uboczny stosowania niektórych leków: takich jak leki moczopędne, obniżające ciśnienie krwi, leki stosowane w przypadku choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, leki przeciwdepresyjne;
- Nowotwory i inne schorzenia gruczołu krokowego, oraz operacje w obrębie jelita grubego i odbytnicy;
- Długotrwałe palenie papierosów powoduje zwężenie światła naczyń krwionośnych, co doprowadza do zaburzenia przepływu naczyniowego, a w dalszej perspektywie do miażdżycy;
- Nieprawidłowa gospodarka hormonalna - zmniejszenie wydzielania testosteronu;
- Starzenie się organizmu jest najczęściej czynnikiem sprzyjającym powstawaniu miażdżycy. Tym samym zaburzony zostaje przepływ krwi przez ciała jamiste prącia;
- Przyczyny psychogenne, m.in. stres, lęk przed niezdolnością odbycia stosunku seksualnego, depresja, kompleks małego członka.
ED to nie tylko problem mężczyzny - to wspólny problem związku!
Każdy mężczyzna, który zacznie podejrzewać, że może mieć zaburzenia erekcji, nie może czekać aż problem sam się rozwiąże. Problem ED może w znaczny sposób zaburzyć relacje w partnerskim związku. Seks jest przecież w dużej mierze jego spoiwem i dopełnieniem bliskości psychicznej. Najważniejsze jest zaufanie, na bazie którego buduje się wspólne życie! Dlatego często szczera rozmowa z towarzyszką życia może wiele zmienić.
Badania dowodzą, że stosunkowo często pojawienie się zaburzeń erekcji u mężczyzny prowadzi do rozpadu związku.
Dlaczego?
Nieudane życie seksualne wpływa destrukcyjnie na związek. W przypadku pojawienia się zaburzeń erekcji, każdy następny stosunek wiąże się z narastającym stresem, zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny. Partnerzy coraz bardziej oddalają się od siebie, spada ich samoocena. Kiedy w związku pojawia się coraz więcej konfliktów, mężczyzna unika kolejnych zbliżeń. Wtedy dystans między partnerami jest coraz większy. Taka sytuacja może mieć tylko negatywny wpływ na związek.
Jakże często mężczyzna, nie mając świadomości, że jest chory próbuje obwiniać za to swoją partnerkę. Stwierdza, iż nie może osiągnąć wzwodu tylko dlatego, że nie podoba mu się już jego partnerka. Jak wielkie jest rozczarowanie, kiedy po akcie seksualnym z inną kobietą już wie, że problem leży w nim samym , że jest chory. Często wtedy jest już za późno i nie da się wtedy już odbudować życia seksualnego i swojego związku. To dlatego tak ważny jest wzajemny kontakt, wspólna rozmowa na temat choroby. Po to, by uniknąć późniejszych nieporozumień i rozczarowań.
Co zrobić w przypadku podejrzenia wystąpienia objawów ED?
Gdy kobieta i mężczyzna pozostający w związku uświadomią sobie, że właśnie ich dotknął problem zaburzeń erekcji, często ogarnia ich bezsilność - nie wiedzą, co zrobić. Na początku konieczna jest wizyta u lekarza, najlepiej zaufanego lekarza rodzinnego, który zazwyczaj dobrze zna swojego pacjenta i posiada dużo informacji na temat stanu jego zdrowia. Po zbadaniu, zleceniu wykonania wszystkich podstawowych analiz, będzie mógł zdiagnozować lub wykluczyć chorobę podstawową. Czasem konieczna może być wizyta u urologa lub seksuologa, który zaleci odpowiednią formę leczenia. Warto pamiętać, że wszystkie osoby, które cierpią na zaburzenia erekcji, mogą liczyć na fachową pomoc lekarzy i psychologów.
Leczenie
Obecnie dostępnych jest kilka sposobów leczenia zaburzeń erekcji:
- Leki doustne - w tej chwili jest to najlepsza skuteczna metoda leczenia ED. Na polskim rynku dostępnych jest już kilka preparatów, niedługo pojawią się następne. Istnieją leki o różnej długości działania i różnej interakcji z przyjmowanymi posiłkami i napojami - lek o dłuższym okresie działania i większej tolerancji na rodzaj diety pozwala na większą spontaniczność w podejmowaniu współżycia. Największą zaletą przyjmowania leków doustnych jest ich nieinwazyjność, wysoka skuteczność oraz niewiele skutków ubocznych. Każdy lek jest inny i dobierany przez lekarza dla pacjenta, w zależności od jego indywidualnych uwarunkowań.
- Zastrzyki - ta metoda stosowana jest obecnie dość rzadko. Tuż przed stosunkiem wstrzykuje się w członek specjalny preparat. Wadą tej metody jest bolesność, inwazyjność;
- Protezy - stosuje się je w przypadku, gdy inne metody leczenia nie przynoszą skutków, do członka wszczepia się specjalny implant, który można napompować tuż przed stosunkiem seksualnym;
- Inne metody (terapia docewkowa, psychoterapia, leczenie hormonalne).
Należy pamiętać, iż doustne leki farmakologiczne może przepisać pacjentowi tylko lekarz. Nie wolno ich kupować w innych miejscach niż apteki, np. z tzw. "drugiej ręki", gdyż pochodzące z niewiadomego źródła i zażyte na własną rękę mogą naszemu organizmowi tylko zaszkodzić.
Tabletka to jednak nie wszystko. Pamiętajmy - przy przyjmowaniu tabletek warunkiem niezbędnym dla pojawienia się wzwodu jest stymulacja seksualna - erekcja nie powstaje "automatycznie", mężczyzna musi być podniecony, aby mogło dojść do zbliżenia.
Najważniejsza jest wytrwałość
Warto podkreślić, że w leczeniu zaburzeń erekcji najważniejsza jest wytrwałość. Aby zdiagnozować chorobę i zastosować odpowiednie leczenie, nie zawsze wystarczy tylko jedna wizyta u lekarza. Nie spodziewajmy się zaraz po pierwszej konsultacji poprawy. ED to złożona choroba - najpierw trzeba znaleźć powód (np. zdiagnozować inne schorzenia, które mogą być przyczyną zaburzeń erekcji), dopiero potem możliwe jest leczenie. Statystyki są jednak jak najbardziej optymistyczne, bowiem 95 procent przypadków ED poddaje się skutecznej terapii!