Preparat VIOXX wycofany z rynku

Firma Merck Sharp & Dohme (MSD) wycofuje dobrowolnie preparat VIOXX(rofekoksyb), lek stosowany w leczeniu bólu w przebiegu chorób reumatycznych. Na decyzję firmy wpłynęły wyniki ostatnich badań klinicznych, które wykazały zwiększone ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych u pacjentów przyjmujących ten preparat.
VIOXX należy do leków z klasy selektywnych inhibitorów cyklooksygenazy-2 oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Do obrotu w Polsce został wprowadzony w 2000 roku i obecnie jest dostępny w 80 krajach na świecie. Leki z klasy selektywnych inhibitorów cyklooksygenazy działają poprzez blokowanie produkcji prostaglandyn, które wiążą się ze stanem zapalnym. Redukując ilość prostaglandyn- ograniczają stan zapalny, nie podrażniając żołądka, jak niektóre NLPZ.
Badanie, które przesądziło o wycofaniu z rynku preparatu, dotyczyło oceny skuteczności VIOXX w zapobieganiu nawrotom polipów jelita grubego u pacjentów z gruczolakami jelita grubego w wywiadzie. Wyniki wykazały, że począwszy od 18. miesiąca od rozpoczęcia stosowania preparatu VIOXX®, wzrasta ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu.
Jeszcze przed wycofaniem preparatu VIOXX, liczne badania wykazywały związek między lekami z grupy selektywnych inhibitorów cyklooksygenazy-2 a występowaniem incydentów sercowo-naczyniowych, m.in. zwiększonego ryzyka skrzepów krwi i wysokiego ciśnienia, zaostrzenie choroby serca i niewydolności serca. Pomimo, że u wielu osób VIOXX działał korzystnie, to firma jest przekonana o słuszności swojej decyzji, wierzą, że ma ona służyć trosce o pacjentów.
Pacjenci, którzy obecnie przyjmują VIOXX, powinni skontaktować się ze swoim lekarzem w celu omówienia zmiany leczenia.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Zmiany łagodne w sutku
Czy każdy guzek lub inna podejrzana zmiana w sutku musi świadczyć o raku?
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Ból menstruacyjny i sposoby jego zwalczania
Fizjologiczne i psychologiczne aspekty bólu menstruacyjnego.