Prawoślaz lekarski

Prawoślaz lekarski
Roślina: Althaea officinalis L. - Prawoślaz lekarski

Rodzina: Malvaceae

Opis surowca: Surowcem są liście prawoślazu lekarskiego o zdolności pęcznienia nie mniejszej niż 11.

Związki czynne: Śluz u charakterze kwaśnym - około 10%(kwas galakturonowy, galaktoza, glukoza) oprócz tego flawonoidy, fenolokwasy i kumaryny i śladowe ilości olejku eterycznego.

Działanie: Protectivum, emoliens. Śluz zawarty w surowcu łatwo pęcznieje w wodzie. Nie ulega on hydrolizie pod wpływem soku żołądkowego, pełni także funkcje buforowe. Śluz po podaniu pokrywa cienką warstwą gardło i żołądek osłaniając błony śluzowe. Wodne wyciągi z surowca działają podobnie zwłaszcza na śluzówkę gardła, zmniejszając podrażnienie i częstotliwość odruchu kaszlowego. Podobne działanie wykazują wyciągi z korzenia prawoślazu. Surowiec jest wykorzystywany do produkcji syropów przeciwkaszlowych ( szczególnie polecane dla dzieci).

Wskazania: Doustnie w zapaleniach błon śluzowych przełyku i żołądka, podrażnieniach żołądka niektórymi lekami oraz w tak zwanym "suchym kaszlu". Zewnętrznie w zapaleniu i świądzie skóry, oparzeniach I stopnia i uszkodzeniach skóry substancjami żrącymi.

Stanowiska: Występuje w środkowej i wschodniej Europie. Roślina jest uprawiana w Polsce.

Wygląd zewnętrzny: Liście są pojedyncze, ogonkowe, o zmiennym kształcie. Szczyt liścia jest zaostrzony, brzeg zmiennie piłkowany lub ząbkowany. Długość blaszki dochodzi do 12 cm. a szerokość do 10 cm. Liść jest szarozielony, obustronnie miękko, jedwabiście owłosiony.
Smak śluzowaty.

Ocena artykułu

4.08
z 38 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(13)
4
 
(17)
3
 
(6)
2
 
(2)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.08 z 38 głosów

79%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty