Praca w ogrodzie - dobra dla kości

Dotarła do Ciebie wiadomość, że dieta bogata w wapń jest ważna dla budowania mocnych kości, ale czy słyszałeś, że praca w ogrodzie i na podwórzu też korzystnie wpływa na szkielet? Badacze z Uniwersytetu w Arkansas wykryli, że kobiety w wieku 50 lat i powyżej, które aktywnie pracowały w swoich ogródkach, wykazywały większą gęstość kości niż osoby wykonujące inne typy zajęć jak pływanie, aerobik, taniec czy jogging.
Okazuje się, że praca w ogrodzie należy do ćwiczeń oporowych, które zostały udokumentowane jako pomagające utrzymać wytrzymałość kości i chronić przed osteoporozą. Ćwiczenia oporowe zwiększają siłę mięśni, poprawiają wytrzymałość ścięgien i więzadeł, redukują ilość tkanki tłuszczowej zaś zwiększają masę mięśniową, obniżają poziom cholesterolu, poprawiają tolerancję glukozy i wrażliwośc na insulinę.
Miłość do ogrodu
Wyniki badań dają kobietom dodatkową broń w walce z osteoporozą. Jeżeli damy im wybór, większość starszych pań chętniej wybierze odchwaszczanie ogródka niż wysiłek na siłowni. Według specjalistów największą zaletą pracy w ogrodzie jest to, że wielu ludzi po prostu chce to robić. Nie traktują tego jak ćwiczenia fizyczne, bo mają inne motywacje. Czują się dumni z pięknego ogrodu oraz czerpią przyjemność z przebywania poza domem i prawdopodobnie będą to robić póki pozwoli stan zdrowia.
Ponad połowa przebadanych kobiet wykazywała niską gęstość kostną. Sprawdzono jak często wykonywały różne czynności, włącznie z pracą w ogrodzie, gimnastyką, jazdą na rowerze, tańcem, aerobikiem, pływaniem, joggingiem, spacerami czy ćwiczeniami z hantlami. Badacze porównali każdą czynność z wpływem na masę kości. Okazało się, że jazda na rowerze, aerobik, taniec, ćwiczenia z hantlami i praca w ogrodzie wiązały się z większą gęstością mineralną kości. Sprawdzenie działania każdej czynności niezależnie wykazało, że tylko ogrodnictwo i ćwiczenia z ciężarkami są znamienne dla utrzymania prawidłowej masy kości. Jednak praca w ogrodzie była najbardziej popularna, prawie połowa kobiet stwierdziła, że zajmuje się ogrodem przynajmniej raz w tygodniu.
Dodatkową korzyścią pracy w ogrodzie jest wykonywanie jej na świeżym powietrzu. Ekspozycja na promienie słoneczne wspomaga produkcję witaminy D, zwiększając absorpcję wapnia przez organizm.
Ćwiczenia, które pomogą twoim kościom
Przegląd Narodowej Fundacji Osteoporozy (NOF) wykazał, że ludzie wiedzą, które typy ćwiczeń korzystnie wpływają na kości. Jednak połowa dorosłych mylnie wierzyła, że ćwiczenia oporowe wymagają użycia hantli. Faktem jest, że wszyscy, w każdym wieku, potrzebujemy aktywności sportowej jak spacery, taniec i tenis, jest to codzienny wymóg, aby utrzymać zdrowe kości. Pływanie i jazda na rowerze są świetnymi ćwiczeniami dla układu sercowo- naczyniowego, ale nie mają znaczącego wpływu na kości, jak się wielu ludziom wydaje.
NOF wymienia najważniejsze ćwiczenia oporowe:
- spacery
- energiczna praca w ogrodzie
- jogging
- aerobik
- wchodzenie po schodach
- jazda na nartach
- piłka nożna
- tenis
- taniec
- jazda na łyżwach/ wrotkach
- wycieczki piesze
NOF proponuje parę prostych czynności, które powinieneś dodać do codziennych zajęć:
- Spaceruj ze swoim psem ( lub pożycz od sąsiada) przez 30 minut lub dwa razy dziennie przez 15 minut.
- Aktywnie spędzaj przerwę w pracy.
- W biurze, centrum handlowym, metrze i wszędzie gdzie to możliwe, zamiast wjeżdżać ruchomymi schodami lub windą- wchodź po schodach.
- Przez 30 minut cztery razy w tygodniu wykonuj prace domowe lub ogrodnicze. To nie tylko uczyni Twój dom lub ogród pięknym, ale sprawi, że się świetnie poczujesz.
Pamiętaj skonsultować się ze swoim lekarzem zanim zaczniesz jakiś program ćwiczeń!
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Pozycja seksualna klasyczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z przywiedzionymi do swojej klatki piersiowej kolanami oraz stopami opartymi na ramionach leżącego na niej mężczyzny.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Pozycja seksualna boczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z biodrami uniesionymi nieco powyżej bioder mężczyzny, który leżąc na boku wprowadza członek do pochwy.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.