Praca na zwolnieniu lekarskim - czy to dozwolone?

Praca na zwolnieniu lekarskim - czy to dozwolone?
Spis treści
  1. Jak poprawie wykorzystać zwolnienie lekarskie?
  2. Zwolnienie lekarskie a świadczenie chorobowe
  3. ZUS bacznie przygląda się zwolnieniom lekarskim

Początek jesieni i niższe temperatury często sprawiają, że możemy zaobserwować u siebie pierwsze objawy przeziębienia. Czy korzystając ze zwolnienia lekarskiego możesz wykonywać pracę?

Zwolnienie lekarskie może wystawić wyłącznie osoba do tego upoważniona, czyli lekarz. Korzystając ze zwolnienia L4, powinieneś zadbać o zregenerowanie twoich sił. Taki bowiem jest cel zwolnienia lekarskiego – ma ono usprawiedliwić od nieobecności w pracy, zapewniając tym samym czas na powrót do zdrowia.

Być może zastanawiałeś się kiedyś, czy w czasie zwolnienia lekarskiego możesz wykonywać np. drobne czynności związane z twoją pracą. Jeżeli w ostatnich dniach zwolnienia lekarskiego czujesz się już na tyle zdrowy, aby np. zająć się przygotowaniem sprawozdania, to dlaczego nie miałbyś tego zrobić? Zanim jednak zdecydujesz się na pracę, musisz mieć świadomość, czym to grozi. Konsekwencji jest sporo.

Jak poprawie wykorzystać zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie  jest wystawiane niedysponowanemu pracownikowi, który nie może wykonywać swoich zawodowych obowiązków (warto przeczytać: zwolnienie lekarskie na nowych zasadach). Gdy lekarz stwierdzi, że powinieneś zostać w domu, abyś mógł odbyć zaleconą kurację, musisz wiedzieć, że powinieneś postępować zgodnie z jego zaleceniami. Ich zlekceważenie może doprowadzić do odbierania ci prawa do zasiłku chorobowego za cały okres przebywania na zwolnieniu.

Szczególną uwagę powinieneś zwróć na oznaczenie znajdujące się na otrzymanym dokumencie, a odnoszące się do tego, czy powinieneś spędzać czas w łóżku. Zalecenie takiej kuracji nie oznacza co prawda, że nie możesz wyjść do apteki czy na wizytę kontrolą do lekarza, ale musisz zdawać sobie sprawę z tego, że w razie kontroli zostaniesz poproszony o udowodnienie, że wyszedłeś np. po leki (warto zatem pozostawić otrzymane paragony).

Zwolnienie lekarskie a świadczenie chorobowe

Za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim nie przysługuje ci prawo do wynagrodzenia. Utracone dochody są jednak rekompensowane w postaci świadczenia chorobowego. Takie najczęściej wypłaca ZUS, choć może również pracodawca. W praktyce zatem w czasie, podczas którego nie możesz pracować, otrzymujesz pieniądze. Właśnie dlatego nie wolno ci podejmować żadnych czynności związanych z pracą zarobkową.

Co w sytuacji, gdy zdecydujesz się pracować, mimo że nie powinieneś tego robić? Zapytaliśmy specjalistę z portalu praca-katowice.infoMusisz liczyć się z tym, że zostanie ci odebrane świadczenia chorobowe za cały okres zwolnienia chorobowego. Dzieje się tak wówczas, gdy kontrolę wykorzystywania zwolnienia chorobowego przeprowadza pracodawca lub pracownicy ZUS. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, muszą oni zareagować.

ZUS bacznie przygląda się zwolnieniom lekarskim

W ostatnich latach pracownicy upoważnieni przez ZUS bardzo często przeprowadzają kontrolę zwolnień lekarskich. Wszystko po to, aby wyeliminować nadużycia, które znacząco uszczuplają środki przeznaczone na wypłatę takie świadczenia. Tylko w drugim kwartale 2016 r. kwota cofniętych zmniejszonych lub cofniętych świadczeń wyniosła ponad 49 mln.

Pamiętaj zatem o podstawowej zasadzie – wykonywanie pracy na zwolnieniu lekarskim jest kategorycznie zabronione. Łamiąc ten zakaz, musisz liczyć się ze zwrotem przyznanego ci świadczenia chorobowego.

Warto zapoznać się również z artykułem: Kontrola L4? Kiedy możesz się jej spodziewać.

Ocena artykułu

4.3
z 10 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(6)
4
 
(2)
3
 
(1)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.3 z 10 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty