Postęp w leczeniu retinopatii
Amerykańscy naukowcy wyekstrahowali związek mogący pomóc w leczeniu kurzej ślepoty oraz schorzeń związanych z uszkodzeniami siatkówki oka - retinopatii. Odkrycie jest szczególnie istotne dla diabetyków. Miliony ludzi boryka się bowiem z problemami związanymi z widzeniem. Jak dotąd nie wynaleziono odpowiedniego lekarstwa dla cukrzyków mających problemy ze wzrokiem.
Leczenie jak dotąd najczęściej opiera się na zabiegach chirurgicznych i laseroterapii, jednakże ta metoda wymaga rygorystycznego przestrzegania optymalnych wartości cukru we krwi pacjenta i jedynie spowalniała rozwój choroby. Odkrycie naukowców może spowodować przełom w medycynie. Kurza ślepota jest najpowszechniejszą chorobą dotykającą diabetyków. Retinopatia związana jest z zaburzeniami krążenia w obrębie siatkówki i pogorszeniem wzroku, wynikającym z zaniku komórek wrażliwych na światło. Do pierwszych jej symptomów należy nieostre widzenie. W obszarze siatkówki, dochodzi do zmian naczyniowych, drobnych uszkodzeń i mikrowylewów. Skutkuje to szybkim pogorszeniem wzroku oraz zawężeniem pola widzenia.
Naukowcy odkryli, że wprowadzenie do komórek otaczających siatkówkę wyekstrahowanej substancji, prowadzi do ustabilizowania zachodzących zmian. Cały zabieg jest możliwy dzięki użyciu nanotechnologii. Leczenie zapobiega postępowi niekorzystnych zmian oraz prowadzi do zmniejszenia ciśnienia wewnątrz naczyniowego, a ponadto zatrzymuje procesy chorobowe zachodzące w oku.