Polska Oddycha - kampanii edukacyjnej na temat POChP

Polska Oddycha - kampanii edukacyjnej na temat POChP

„Polska Oddycha” to II edycja kampanii edukacyjnej na temat POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc), która rozpocznie się 16 listopada br., czyli w Światowym Dniu POChP, w 16 stolicach wojewódzkich Polski. W trakcie kampanii popularyzowana będzie wydana w listopadzie br. polska wersja Europejskiej Białej Księgi Płuc (European Lung White Book), której celem jest szerzenie wiedzy dotyczącej chorób układu oddechowego (epidemiologia, metody leczenia, największe wyzwania w przyszłości) w Europie, w tym w Polsce. Broszura powinna pomóc pracownikom samorządów, NFZ i przedstawicielom opieki pneumonologicznej w walce z chorobami płuc, w tym z POChP. Z powodu POChP umiera w Polsce około 15.000 osób rocznie, co jest m.in. skutkiem zbyt późnego rozpoznawania i nieodpowiedniego leczenia tej choroby.

Celem kampanii „Polska Oddycha” jest zwrócenie uwagi na skalę problemu i zagrożenia związane z najczęstszą przewlekłą chorobą płuc jaką jest POChP. Podkreślana jest również konieczność badań spirometrycznych będących podstawą rozpoznania choroby. W okolicach 16 listopada br. w stolicach 16 województw (w kujawsko-pomorskim: w Bydgoszczy i w Toruniu) pracownicy urzędów miejskich i odwiedzający je w danym dniu interesanci będą mieli możliwość skorzystania z bezpłatnych badań spirometrycznych. W urzędach odbędą się również wykłady na temat POChP. Organizatorem kampanii „Polska Oddycha” jest Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc „ODDECH”, a partnerem akcji jest firma GlaxoSmithKline (GSK).

W pierwszym etapie kampanii „Polska Oddycha” przedstawiciele samorządów oraz wszystkich regionalnych oddziałów NFZ otrzymają publikację „Choroby płuc. Fakty i liczby”, czyli polskie skrócone wydanie znaczącej w świecie pulmonologicznym „Europejskiej Białej Księgi Płuc”. Ta inicjatywa Europejskiego Towarzystwa Oddechowego (ERS) i Europejskiej Fundacji Płuc (ELF) w przejrzysty sposób przedstawia zagrożenia i kierunki rozwoju dotyczące chorób płuc, w tym POChP - przyczyny około 200.000-300.000 zgonów rocznie w Europie. Inicjatorem wydania polskiego jest Polskie Towarzystwo Ftizjopneumonologiczne i Stowarzyszenie Chorych na POChP „ODDECH”.

„Określenie POChP nie jest powszechnie używane przez przedstawicieli służby zdrowia, a więc nie jest również rozpoznawane przez społeczeństwo. Większość pacjentów z objawami POChP nigdy nie odwiedza specjalisty, bo nie kojarzy objawów z chorobą. Edukacja na temat POChP jest niezbędna, nie możemy dopuścić do tego, aby spełniły się prognozy, według których POChP do 2020 roku ma zostać trzecią wiodącą przyczyną zgonów na świecie” – mówi prof. dr hab. med. Paweł Śliwiński z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, Prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym na POChP „ODDECH”.

Główną przyczyną zachorowania na POChP jest długoletnie palenie papierosów, ale narażone są też osoby, które w dzieciństwie biernie wdychały dym papierosowy. Sygnałem alarmowym i powodem do wykonania badań spirometrycznych są takie objawy jak, niemal codzienny poranny kaszel, odkrztuszanie, świszczący oddech czy zadyszka po przejściu kilku schodów. Lekarze podkreślają, że wczesne wykrycie, a następnie prawidłowe i, co najważniejsze, regularne leczenie choroby daje szansę zahamowania jej postępu i pozwala zmniejszyć negatywny wpływ POChP na pacjenta i jego otoczenie. Dlatego po stwierdzeniu u siebie opisanych objawów należy poddać się prostemu i bezbolesnemu badaniu spirometrycznemu, które pozwala określić wydolność płuc, a następnie bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza i w razie potrzeby regularnie przyjmować zalecone leki.

W Polsce na POChP choruje już co dziesiąta osoba powyżej 30 roku życia. Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), POChP zajmuje obecnie czwarte miejsce wśród przyczyn zgonów na świecie zaraz po chorobach układu krążenia, nowotworach i zgonach z przyczyn nagłych. Niestety szacuje się, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat POChP stanie się już trzecią najczęstszą przyczyną śmierci.

Ocena artykułu

4.63
z 38 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(26)
4
 
(11)
3
 
(0)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.63 z 38 głosów

97%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty