Pierwsze tygodnie w przedszkolu. 5 sygnałów u dziecka, które powinny Cię zaniepokoić

Wiele zależy od osobowości dziecka
Dzieci bardzo różnie reagują na pierwsze dni w przedszkolu. To, jak kilkulatek zniesie rozłąkę z rodzicami i przystosuje się do przedszkolnej rzeczywistości zależy przede wszystkim od jego wieku, temperamentu, stopnia samodzielności i … postawy rodziców, którzy bardzo często mają zdecydowanie większy problem z nowym etapem życia swojego szkraba, niż samo dziecko.
Jeśli podejrzewasz, że ten problem może dotyczyć także Ciebie, koniecznie przeczytaj nasz artykuł http://babyonline.pl/rozstanie-z-dzieckiem-5-zasad-przedszkolnych-rozstan-z-dzieckiem,dziecko-w-przedszkolu-galeria,3242,r3.html
Z reguły po wstępnym okresie aklimatyzacji, trwającym około dwóch miesięcy, nawet nieśmiałe, przywiązane do mamy dzieci zaczynają chętnie uczęszczać do przedszkola. To wszystko za sprawą nowych koleżanek i kolegów, ciekawych sposobów spędzania czasu czy nauki nowych umiejętności. Czasem zdarza się jednak, że mimo upływającego czasu dziecko niechętnie chodzi do przedszkola, a poniedziałkowe poranki po weekendzie spędzonym z rodzicami są prawdziwym wyzwaniem.
Jakie sygnały u dziecka powinny szczególnie nas zaniepokoić?
- Intensywny płacz i ataki histerii przy codziennej, porannej rozłące z rodzicem. Bardzo często może to świadczyć o lękach, z którymi boryka się nasze dziecko. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest zapewnienie mu należytego poczucia bezpieczeństwa, wybudowanie zaufania i zachowanie konsekwencji.
- Brak apetytu, osowiałość, płaczliwość. Takie symptomy mogą wskazywać na duży stres i napięcie nerwowe, któremu na co dzień poddane jest dziecko. Jeśli zauważysz takie objawy, postaraj się poświęcić dziecku więcej uwagi, porozmawiaj z nim, autentycznie angażując się w jego problemy. Zadbaj o relaks swojego malucha – zabierz córkę na plac zabaw, pójdź z synem do kina – spraw, by dziecko odpoczęło, korzystając z ulubionych aktywności.
- Opowieści o nielubianych kolegach i koleżankach. Pamiętając o tym, że dziecku w wieku kilku lat lubi fantazjować, bądźmy uważni na opowieści, które mogą wskazywać na brak akceptacji w grupie rówieśniczej. Dla małego człowieka brak sympatii i aprobaty ze strony rówieśników jest prawdziwym ciosem. Porozmawiaj z dzieckiem o jego obawach. Jeśli uznasz, że Twój niepokój nie jest bezpodstawny, zwróć się o pomoc do przedszkolanki, czy przedszkolnego psychologa.
- Agresja w stosunku do innych dzieci. Agresja często staje się dla dziecka sposobem na rozładowanie negatywnych emocji. Dobrym sposobem na wsparcie malucha będzie szczera rozmowa, która sama w sobie redukuje stres i napięcie. Oprócz rozmowy, warto zadbać także o wystarczającą ilość aktywności fizycznej, która jest niezwykle ważna dla dzieci w wieku przedszkolnym.
- Brak zainteresowana codziennymi aktywnościami, niechęć do nauki nowych umiejętności. Może się zdarzyć, że dziecko nie potrafi odnaleźć się w grupie rówieśniczej, czuje się gorsze, a jego pewność siebie zniknęła, przez co nie ma ochoty uczyć się nowych rzeczy. Pamiętajmy, aby chwalić swojego szkraba za choćby najmniejsze postępy w nauce i sowicie go za nie wynagradzać. Wykonujmy trudniejsze czynności razem z maluchem, pokazując mu krok po kroku co zrobić, aby osiągnąć zamierzony cel.
Przeczytaj także nasz inny artykuł w serwisie Babyonline.pl z poradami dotyczącymi pierwszych dni w przedszkolu. Jeśli chcesz być dla swojego dziecka znaczącym wsparciem, nie bagatelizuj sygnałów, które – często bardzo dyskretnie – wysyła Twój maluch. Pamiętaj o tym, że małe dzieci nie potrafią zazwyczaj komunikować jasno swoich obaw, stanów emocjonalnych czy lęków. Rolą odpowiedzialnego rodzica jest czynne reagowanie na zmiany w zachowaniu dziecka, odpowiednie wsparcie i pomoc w trudnych sytuacjach.
Artykuł sponsorowany
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Sezon na kleszcze - szczepimy wiedzę - poradnik
Jeśli przebywałeś niedawno w lesie, czy choćby w pobliskim parku, dokładnie skontroluj swoje ciało i ubranie, czy nigdzie nie ma na nim kleszczy.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.
Zakażenie Helicobacter pylori
Stosunkowo niedawno odkryta bakteria, mogącą osiedlać się w żołądku i dwunastnicy wpływa na występowanie wielu chorób, szczególnie górnej części przewodu pokarmowego.