Pierwsza wizyta z niemowlakiem u pediatry
Pierwsza wizyta z niemowlakiem u lekarza pediatry bywa stresująca. Młode mamy zastanawiają się, na co pediatra zwróci uwagę, czy nie zauważy czegoś niepokojącego, czy ich dziecko rośnie zdrowo oraz co to są te siatki centylowe, które tak bardzo często pojawiają się w rozmowach innych, bardziej doświadczonych mam. Jak wygląda wizyta u pediatry, jak sprawdzana jest waga niemowlaka oraz wzrost dziecka? O czym warto wiedzieć?
Jak wybrać lekarza dla dziecka?
Od wyjścia ze szpitala, z oddziału położniczego, do pierwszej wizyty w przychodni zdrowia mija około 6 tygodni. Przez ten czas do mamy i jej dziecka przychodzi położna środowiskowa, która kontroluje rozwój dziecka, odpowiada na nurtujące pytania, pomaga przy karmieniu i służy swoją szeroką wiedzą. Jednak później to po stronie mamy jest obowiązek pojawiania się z niemowlęciem w przychodni, dlatego już na etapie wyboru lekarza warto zwrócić uwagę nie tylko na opinie o danym pediatrze czy lekarzu rodzinnym, ale także na to, czy przychodnia jest blisko domu, czy dojazd do niej jest łatwy, czy odpowiada nam sposób rejestracji pacjentów. Odległość do przychodni jest niezwykle ważna, gdy nie mamy do dyspozycji auta, bo poruszanie się z niemowlakiem środkami publicznego transportu nie zawsze jest rozsądne.
Co robi pielęgniarka w przychodni?
Na czas pierwszej umówionej wizyty z dzieckiem w przychodni warto poprosić o pomoc partnera, koleżankę czy babcię/dziadka dziecka. Malucha trzeba bowiem rozebrać już podczas badania przez pielęgniarkę. Pielęgniarka sprawdzi wzrost i wagę niemowlaka, oraz naniesie te dane na siatki centylowe. Siatki centylowe pokazują, jak zmienia się masa i wzrost niemowlaka oraz czy przyrost wagi niemowlaka jest prawidłowy. Centyl to linia naniesiona na wykres, która ilustruje rozwój dziecka na tle grupy jego rówieśników. Osobne wykresy są dla dziewczynek, osobne dla chłopców.
Niepokoić mogą sytuacje, kiedy masa dziecka nagle spadła, lub nagle wzrosła. Jeśli była w okolicy 50 centyla a nagle jest około dziesiątego albo powyżej dziewiątego, to oznacza, że przyrost wagi niemowlaka jest nieprawidłowy i dziecko wymaga konsultacji z pediatrą oraz zmiany sposobu czy częstotliwości karmienia.
Pediatryczny przegląd
Pediatra czy też lekarz rodzinny ogląda dokładnie pępek dziecka, bada ciemiączko oraz sprawdza wygląd skóry i pupy, by wykluczyć wszelkie problemy - wysypki, stany zapalne, niewłaściwe gojenie się ranek. Sprawdza również odruchy dziecka, by przekonać się czy układ nerwowy oraz mięśnie reagują prawidłowo. Bywa też tak, że maluch przy okazji tej wizyty jest szczepiony.
Całe takie badanie trwa zaledwie kilka minut, a lekarz może też zadać pytania dotyczące naszej sytuacji życiowej, sposobu karmienia dziecka, jego zachowań i samopoczucia matki. Ponieważ na taką wizytę z góry przeznacza więcej czasu, niż w przypadku wizyt dorosłych, rodzice mają kilka minut, by zadać własne pytania dotyczące rozwoju dziecka, karmienia, kąpieli i innych aspektów pielęgnacji niemowlęcia. Dlatego już na kilka dni przed wizytą warto zapisać sobie pytania na kartce, żeby o niczym nie zapomnieć.
Kolejne wizyty na pewno już są mniej stresujące, a doświadczona mama i większe dziecko lepiej ze sobą współpracuję, także podczas wizyt w przychodni. Pamiętajmy też, że jeśli dziecko jest szczepione, to dla złagodzenia bólu warto je przystawić do piersi albo zabawić nową maskotką czy grzechotką, to jeszcze bardziej złagodzi lęki związane z wizytą u lekarza.
Więcej na temat siatki centylowej znajduje się pod tym linkiem.