Pierwsza w Polsce karetka R-Contra z pompą do kontrapulsacji

Pierwsza w Polsce karetka R-Contra z pompą  do kontrapulsacji

Dzięki funduszom zebranym podczas ECCO Walkathonu województwo mazowieckie otrzyma pierwszą w Polsce karetkę R-Contra z pompą do kontrapulsacji wewnątrzaortalnej.

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne przekazało uroczyście pompę do kontrapulsacji wewnątrzaortalnej, ufundowaną ze środków zebranych podczas polskiej edycji imprezy charytatywnej ECCO Walkathon, organizowanej przez duńskiego producenta obuwia, firmę ECCO. Urządzenie zostanie zamontowane w pierwszej w Polsce karetce R-Contra, ratującej życie pacjentów ze wstrząsem kardiogennym.

Wstrząs kardiogenny to zespół groźnych dla życia zaburzeń w układzie krążenia, spowodowanych m.in. zawałem serca lub zatorem płucnym oraz będący następstwem wypadku z ciężkimi obrażeniami klatki piersiowej. Dowiezienie chorego w stanie wstrząsu kardiogennego do ośrodka medycznego dysponującego możliwością odpowiedniej interwencji, wymaga specjalistycznego sprzętu. Bez aparatury wspomagającej pracę serca, chory może umrzeć podczas transportu. Niestety na całym Mazowszu nie ma ambulansu wyposażonego w aparat do mechanicznego wspomagania pracy serca, który pozwoliłby na udzielenie szybkiej i profesjonalnej pomocy pacjentom z ciężkimi chorobami układu krążenia.

Wiedząc, jak ważna w przypadku wstrząsu kardiogennego jest natychmiastowa fachowa pomoc, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne stworzyło projekt zakupu specjalistycznego urządzenia do Ambulansu Stołecznego Pogotowia Ratunkowego oraz wyszkolenia załogi karetki. Projekt został zrealizowany podczas imprezy charytatywnej ECCO Walkathon w 2006 roku, organizowanej przez firmę ECCC. Za zebrane pieniądze PTK zakupiło i przekazało dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" pompę do kontrapulsacji, która zostanie umieszczona w pierwszej w Polsce karetce R-Contra.

"Wstrząs kardiogenny jest najczęstszą przyczyną śmierci chorych z zawałem serca. Dane Warszawskiego Pogotowia Ratunkowego wykazują, że w Warszawie takich przypadków zdarza się około tysiąca rocznie. Niestety na pomoc dla 90% z nich jest za późno. Dlatego bardzo ważne jest, aby zespół ratowniczy karetki, który jako pierwszy udziela choremu pomocy, był wyposażony w odpowiedni sprzęt, wspomagający pracę serca." – powiedział dr nauk med. Jerzy Rekosz, Przewodniczący Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. "Dziękujemy wszystkim, którzy podczas ECCO Walkathonu zdecydowali się wspomóc wyposażenie karetki R-Contra w pompę do kontrapulsacji wewnątrzaortalnej. Dzięki niej pacjenci z województwa mazowieckiego znacznie szybciej otrzymają fachową pomoc, która w wielu przypadkach może uratować życie."

Pierwszy ECCO Walkathon został zorganizowany w 1999 roku w Kopenhadze. Od tego czasu wydarzenie stało się jedną z największych imprez charytatywnych na świecie. Przedsięwzięcie łączy ideę aktywnego, zdrowego stylu życia z niesieniem pomocy potrzebującym. Uczestnicy ECCO Walkathonu idą na spacer, a organizator akcji – firma ECCO, duński producent obuwia, za każdy pokonany przez nich kilometr, wpłaca pieniądze na konto wybranej przez uczestnika fundacji. Od 9 lat ludzie dobrej woli na całym świecie spacerują, by zbierać pieniądze na szczytne cele. ECCO Walkathon odbył się już m.in.: w Sztokholmie, Amsterdamie, Kopenhadze, Arhus, Oslo, Berlinie, San Francisco, Tokyo, Sapporo, Yokohamie i Kyoto. W spacerowanie i jednoczesne zbieranie funduszy na cele dobroczynne zaangażowało się już ponad 220.000 osób na całym świecie. Wspólnie przebyli dystans równy 45 okrążeniom kuli ziemskiej i zebrali ponad 6,5 mln złotych. Pierwsza polska edycja ECCO Walkathonu odbyła się 2005 roku w Warszawie. W ciągu dwóch lat 22 tysiące uczestników pokonało prawie 200.000 km i uzbierało na cele charytatywne ponad 750.000 złotych!

Źródło: Pegasus Public Relations

Ocena artykułu

4.06
z 53 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(18)
4
 
(24)
3
 
(8)
2
 
(2)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.06 z 53 głosów

79%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty