Pielęgnacja skóry

Twarz, zdaniem wielu osób stanowi zwierciadło- promienieje,gdy osoba jest wypoczęta, szarzeje i starzeje się pod wpływem zmęczenia i stresu. Silne uczucia, gniew i śmiech malują na niej drobne linie mimiczne, które czas pogłębia i zamienia w sieć zmarszczek. Zanim przedstawimy informacje nt. właściwej pielęgnacji skóry, krótkie przypomnienie jakie czynniki mają ogromne znaczenie dla urody i samopoczucia.Są to przede wszystkim:
- lekka, zdrowa dieta,
- ruch na świeżym powietrzu,
- wystarczająca ilość snu,
- unikanie papierosów i alkoholu.
Stopień I - oczyszczanie
Zabieg oczyszczania skóry ma na celu usunięcie warstwy kurzu, obumarłych komórek naskórka i resztek kosmetyków zmieszanych z łojem i potem. W zależności od rodzaju cery zalecany jest nieco inny rodzaj preparatu. Należy unikać mydła i chlorowanej wody, które naruszają równowagę zasadową skóry, całkowicie pozbawiając ją naturalnej, ochronnej warstewki tłuszczu, pozostawiają cerę boleśnie napiętą i podrażnioną.
Do oczyszczania i demakijażu zalecane są mleczka kosmetyczne i toniki odpowiednio dobrane do rodzaju cery. Do naszej dyspozycji producenci oddają różnego rodzaju mydła, emulsje, oleje, pianki, żele, kremy zmywające, mleczka oczyszczające.
Mleczko kosmetyczne czy śmietanka jest mieszaniną tłuszczu, wody i emulgatorów, która z łatwością usuwa każdy rodzaj tłuszczu, pot, kurz, barwniki. Obecne na rynku mleczka różnią się pod względem zawartości tłuszczu. Do pielęgnacji suchej cery odpowiednie są te o zawartości do 30% tłuszczu. Cerę tłustą lub mieszaną należy oczyszczać mleczkiem o zawartości tłuszczu do 20%.
Olej oczyszczający zawiera emulgatory hydrofilne, tzn. substancje o dużym powinowactwie do wody, które wraz z nią zmywają skórę podobnie do emulsji. Olej skutecznie oczyszczając nie wysusza nawet wrażliwej skóry.
Żel do oczyszczania skóry występuje w dwu rodzajach- na podstawie wodnej- bez zawartości tłuszczu (przeznaczony do mycia cery tłustej i normalnej) oraz żele do zmywania kwasów tłuszczowych.
Stosowanie preparatów oczyszczających ma na celu usuwanie zanieczyszczeń bez pozbawiania skóry jej naturalnej warstwy ochronnej. Tę funkcję spełniają takie preparaty, które w swoim składzie mają zrównoważoną zawartość tenzydów (substancji myjących rozpuszczających tłuszcze) i emulgatorów.
Kosmetyki stosowane do oczyszczania skóry mają ją przygotować do nałożenia preparatów nawilżających. Zabieg oczyszczania powinien być wykonywany 2 razy dziennie: - przed snem, w celu usunięcia makijażu i zanieczyszczeń, nagromadzonych w ciągu dnia oraz rano, po przebudzeniu, aby zetrzeć wydzieliny potu i sebum, powstałe w nocy.
Stopień II - pielęgnacja podstawowa
Zabiegi pielęgnacyjne mają na celu odpowiednie nawilżenie skóry. Substancje stosowane do tego celu określane są jako emolienty, lotiony
Rodzaj cery | Po 1/2 godziny | Po 1 godzinie |
Normalna | Sucha, lekko podrażniona, pory słabo widoczne | Gładka, lekko błyszcząca, zwłaszcza zimą |
Sucha | Sucha, napięta, pory prawie niewidoczne | Pozbawiona blasku, szorstka w dotyku, boleśnie napięta, drobne zmarszczki wokół oczu |
Mieszana | Lekko podrażniona i napięta na policzkach, pory widoczne w strefie T (broda, nos, czoło) | W strefie T (broda, nos, czoło) wyraźnie przetłuszczona, pory mogą być zaczopowane |
Tłusta | Tłusta, pory rozszerzone, często zaczopowane, wypryski | Nos i czoło wyraźnie błyszczące |
Poszczególne preparaty nawilżające zawierają tłuszcze i wodę zmieszane w różnych proporcjach, które wpływają na ich właściwości. Preparaty o większej zawartości tłuszczu zalecane są na noc lub jako kremy odżywcze; półtłuste zaś przeznaczone są przede wszystkim na dzień.
Wbrew powszechnej opinii, substancje nawilżające nie zapobiegają powstawaniu zmarszczek ani starzeniu się skóry, stanowią jedynie ochronę przed utratą przez skórę wody pochodzącej z krwiobiegu lub gruczołów potowych. Nie istnieje możliwość uzupełniania wody zawartej w komórkach skóry poprzez podawanie jej poprzez naskórek, np. metodą spryskiwania twarzy wodą mineralną. Środki odżywcze skóra czerpie z krwiobiegu, tworzącego sieć naczyć kapilarnych. Olejki zawarte w preparatach nawilżających nie przenikają do tych warstw naskórka, w których tworzą się zmarszczki. Ponadto nie jest możliwe wbudowanie takich związków w struktury biologiczne skóry.
Stopień III - pielęgnacja specyficzna
Obejmuje specyficzną, intensywną pielęgnację cery dojrzałej.
Wraz z wiekiem zachodzą zmiany w fizjologii komórek skórnych, które przejawiają się zmianą wyglądu zewnętrznego. Czynnikiem o dużym stopniu oddziaływania na wygląd skóry jest promieniowanie ultrafioletowe. Przyczynia się do 80- 90% wszystkich zmian zachodzących w skórze wraz z wiekiem. Naskórek stopniowo staje się coraz cieńszy, natomiast warstwa rogowa naskórka ulega pogrubieniu. Konsekwencją jest nasilone wysuszanie i łuszczenie skóry.
Włókna elastyny i kolagenu, nadające skórze elastyczność i jędrność wraz z wiekiem ulegają zwyrodnieniu słonecznemu. Uzewnętrznia się to w postaci zmarszczek i zaostrzonych rysów twarzy.
Nie można, wprawdzie, powstrzymać procesu starzenia się skóry, ale chroniąc ją przed słońcem można ten proces opóźnić.
Ponadto do pielęgnacji dojrzałej cery zaleca się dwa rodzaje preperatów: tretynoinę (kwas retinowy) oraz kwas glikolowy.
Pierwszy z nich pomaga usuwać drobne zmarszczki, ciemne plamy i ogniska złuszczania będące skutkiem fotostarzenia skóry. Nie poprawia stanu popękanych naczynek krwionośnych.
Preparat należy nakładać po 30 minutach od zabiegu oczyszczenia skóry twarzy, omijając okolice ust i oczu.
Skutkiem niepożądanym może być zaczerwienienie, wysuszenia, świąd, pieczenie.
Kwas glokolowy po nałożeniu na skórę rozpulchnia zewnętrzną warstwę komórek naskórka i pobudza go do złuszczania. Rozpuszcza biologiczne spoiwo łączące komórki zewnętrznej warstwy naskórka i ułatwia jego złuszczanie. Pozwala to usunąć powierzchowne brodawki łojotokowe, rogowacenia słoneczne, plamy. Przyspieszenie procesu złuszczania nadaje skórze zdrowy wygląd.
lek. med. Bogdan Kowalczykmedycyna rodzinna
Podobne teksty
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Objawy raka piersi
Jakie są pierwsze symptomy raka piersi.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Zakażenie Helicobacter pylori
Stosunkowo niedawno odkryta bakteria, mogącą osiedlać się w żołądku i dwunastnicy wpływa na występowanie wielu chorób, szczególnie górnej części przewodu pokarmowego.
Rady dotyczące stosowania preparatów z kwasami
Kilka praktycznych uwag dotyczących stosowania preparatów z kwasami.
Ciąża po 35 roku życia
Ciąża po 35 roku życia wymaga zastosowania środków ostrożności, ponieważ jest bardziej ryzykowna.
Korzystne działanie na skórę promieniowania UV
W przypadku promieniowania UVA nie doszukano się korzystnych efektów jego działania, natomiast promienie UVB posiadają kilka zalet.
Czynniki ryzyka rozwoju nowotworu
Opis czynników zwiększających prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu.