Pasty do zębów

Pasty do zębów

Szczotkowanie zębów pastą z fluorem jest jednym z najważniejszych elementów prawidłowej higieny jamy ustnej, zapobiegającym próchnicy i chorobom przyzębia. Pasty do zębów z fluorem w połączeniu z innymi środkami zapobiegawczymi spowodowały na całym świecie spadek powstawania próchnicy oraz cofania się wczesnych zmian próchniczych. Szczotkowanie powinna się przeprowadzać po każdym posiłku. Wybór pasty do zębów jest sprawą bardzo indywidualną, uzależnioną przede wszystkim od potrzeb jakie potrzebujemy. Pasta do zębów to podstawowy środek stosowany w codziennej profilaktyce przeciwpróchnicowej.

Głównym składnikiem pasty są środki ścierne, takie jak węglany, fosforany, krzemiany, związki glinu, związki cyrkonu, związki organiczne które mogą stanowić nawet 60% składu pasty. Związki te są odpowiedzialne za właściwości czyszczące pasty, jej zdolność do usuwania osadu oraz likwidacji płytki nazębnej. Każda pasta zawiera również środki pieniące, które usuwają resztki pokarmowe oraz środki konserwujące zapobiegające jej wysychaniu. O właściwościach pasty decyduje również środki słodzące, zapachowe i smakowe oraz dodatkowe substancje przeciwbakteryjne, przeciwpróchnicze czy fluor.

Idealna pasta do zębów powinna:

  • Oczyszczać powierzchnię zębów z osadów i złogów
  • Zwiększać odporność zębów na próchnicę
  • Korzystnie wpływać na dziąsła
  • Przeciwdziałać odkładanie złogów nazębnych
  • Nie oddziaływać szkodliwie na szkliwo i błony śluzowe jamy ustnej
  • Posiadać odpowiedni smak i zapach
Fluor w pastach

Jednym z najważniejszych procesów w profilaktyce próchnicy jest remineralizacja szkliwa dlatego też, większość past zawiera fluor, który podczas mycia zębów wbudowuje się w szkliwo i oddziałuje na obecne w nim hydroksyapatyty, czyli związki wapnia. Hydroksapatyty pod wpływem fluoru stają się bardziej odporne na oddziaływanie kwasów oraz bakterii powodujących rozwój próchnicy. Zawarty w paście fluor jednocześnie sam posiada właściwości przeciwbakteryjne, hamujące wzrost bakterii. Remineralizacja zachodząca dzięki fluorkom może zapobiegać demineralizacji. Regularne mycie zębów pastą zawierającą fluorki powoduje nawet „znikanie świeżych ubytków" próchnicowych jeszcze zanim staną się one widoczne.

Zarówno u dzieci powyżej 6r.ż. jak i dorosłych zaleca się pasty z zawartością fluoru w granicach 1000-1500 ppm jako skuteczne i bezpieczne. U dzieci od 1.r.ż. do 6 r.ż. można stosować pasty z zawartością fluoru ok. 500ppm, jednak należy kontrolować czyszczenie zębów przez dziecko oraz pilnować, aby nie połykało ono pasty do zębów.

O stosowaniu preparatów leczniczych, szczególnie leków doustnych zawierających fluor powinien decydować lekarz, gdyż przyjmowanie tych leków bez kontroli lekarza może doprowadzić do nadmiaru fluoru w organizmie i wystąpienia fluorozy, dotyczącej głównie dzieci i polegającej m.in. na przebarwieniu zębów. Nie zaleca się stosowania doustnie fluoru u niemowląt do 6. miesiąca życia, a w wieku od 6 miesięcy do 3 lat należy podawać go w dawce 0,25 mg/dobę tylko tym dzieciom, które korzystają z wody zawierającej <0,3 części na milion (ppm) tego pierwiastka.

Pasty o specjalnym przeznaczeniu

Oprócz fluoru zawartego w większości past do zębów istnieją pasty wybielające, o działaniu przeciwbakteryjnym, zapobiegające odkładaniu się płytki nazębnej, o działaniu przeciwzapalnym, wzmacniającym dziąsła, odżywiające błonę śluzową czy regenerujące. Istnieją również specjalne pasty o działaniu wybielającym.

Ocena artykułu

4.06
z 67 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(23)
4
 
(30)
3
 
(10)
2
 
(3)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.06 z 67 głosów

79%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty