Palenie szkodzi również jamie ustnej

Palenie papierosów, cygar i fajek niekorzystnie wpływa na stan zębów i całej jamy ustnej. Palenie papierosów powoduje narastanie płytki nazębnej, przebarwienia, żółknięcie zębów i przyspiesza proces próchniczy, na który wpływa również niedobór vit C towarzyszący paleniu.
U osób uzależnionych od nikotyny często występują ostre i przewlekłe choroby przyzębia powodujące rozpulchnienie dziąseł, które mają większą skłonność do krwawienia.
Wpływ palenia papierosów na estetykę zębów jest łatwy do zaobserwowania, gdyż powoduje występowanie szarego lub czarnego osadu ściśle łączącego się z powierzchniową warstwą szkliwa, przez co jest on trudny do usunięcia.
Palenie papierosów powodując wzmożenie wydzielania śliny oraz rozwój stanów zapalnych wpływa na łatwiejsze powstawanie nadżerek o owrzodzeń. Papierosy najbardziej szkodzą dziąsłom i śluzówce co może być przyczyną powikłań. U palaczy często występuje pieczenie lub nawet ból języka. Osoby palące papierosy są około półtora razy bardziej niż osoby niepalące narażeni na utratę zębów.
U palących papierosy w przeciwieństwie do niepalących, około 3 krotnie częściej dochodzi do rozwoju leukoplakii czyli tzw rogowacenia białego, będącego stanem przedrakowym na podłożu którego mogą rozwijać się nowotwory warg, języka czy jamy ustnej.
Jedyną skuteczną metodą zmniejszenia niekorzystnego wpływu palenia papierosów na stan jamy ustnej jest zaprzestanie palenia papierosów.
lek. med. Bogdan Kowalczykmedycyna rodzinna
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Jak leczyć POChP?
Aby skutecznie walczyć z POChP, należy przede wszystkim zaprzestać palenia papierosów oraz jak najwcześniej rozpoznać chorobę.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Karmienie sztuczne niemowląt
Karmienie sztuczne jest konieczne, kiedy matka nie może karmić piersią bądź też dziecko nie może jeść pokarmu naturalnego.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.