Palenie szkodzi również jamie ustnej

Palenie szkodzi również jamie ustnej

Palenie papierosów, cygar i fajek niekorzystnie wpływa na stan zębów i całej jamy ustnej. Palenie papierosów powoduje narastanie płytki nazębnej, przebarwienia, żółknięcie zębów i przyspiesza proces próchniczy, na który wpływa również niedobór vit C towarzyszący paleniu. 

U osób uzależnionych od nikotyny często występują ostre i przewlekłe choroby przyzębia powodujące rozpulchnienie dziąseł, które mają większą skłonność do krwawienia.
Wpływ palenia papierosów na estetykę zębów jest łatwy do zaobserwowania, gdyż powoduje występowanie szarego lub czarnego osadu ściśle łączącego się z powierzchniową warstwą szkliwa, przez co jest on trudny do usunięcia.

Palenie papierosów powodując wzmożenie wydzielania śliny oraz rozwój stanów zapalnych wpływa na łatwiejsze powstawanie nadżerek o owrzodzeń. Papierosy najbardziej szkodzą dziąsłom i śluzówce co może być przyczyną powikłań. U palaczy często występuje pieczenie lub nawet ból języka. Osoby palące papierosy są  około półtora razy bardziej niż osoby niepalące narażeni na utratę zębów.

U palących papierosy w przeciwieństwie do niepalących, około 3 krotnie częściej dochodzi do rozwoju leukoplakii czyli tzw rogowacenia białego, będącego stanem przedrakowym na podłożu którego mogą rozwijać się nowotwory warg, języka czy jamy ustnej.

Jedyną skuteczną metodą zmniejszenia niekorzystnego wpływu palenia papierosów na stan jamy ustnej jest zaprzestanie palenia papierosów.

Ocena artykułu

4.21
z 47 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(22)
4
 
(19)
3
 
(2)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.21 z 47 głosów

87%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty