Otyłe dziewczynki częściej chorują na astmę

Badanie przeprowadzono pod kierunkiem prof. Rudigera von Kries. Uczestnikami było 9 tys. dzieci z regionu Bawarii. Wyniki opublikowało czasopismo Allergy. Stopień otyłości określano za pomocą prostego wskaźnika masy ciała - BMI.
Obok astmy autorzy badania brali pod uwagę występowanie kataru siennego lub wyprysków kontaktowych w wywiadzie. Okazało się, że stopień otyłości wyraźnie korelował z obecnością lub późniejszym rozwojem astmy tylko u dziewczynek (już w wieku 6 lat). Wydaje się również, że inne choroby o podłożu alergicznym (jak katar sienny lub wyprysk kontaktowy) nie występowały częściej u otyłych dzieci i nie były zależne od płci.
Autorzy w podsumowaniu stwierdzają, że najwyraźniej związek astmy z otyłością nie zależy wprost od mechanizmów immunologicznych. Na pytanie jakie czynniki są odpowiedzialne za częstsze występowanie astmy oskrzelowej u otyłych dziewczynek, naukowcy będą starali się odpowiedzieć w ciągu najbliższych kilku lat badań.
Na astmę choruje jedno na 10 dzieci. Tylko u połowy z nich objawy choroby cofają się zanim dziecko osiągnie 18. rok życia. W części przypadków przebieg choroby jest na tyle ciężki, ze doprowadza do zaburzeń wzrostu i dojrzewania. Leczenie astmy u dzieci powinien zawsze prowadzić doświadczony specjalista - pulmonolog.
Medyczna Agencja Informacyjna
Podobne teksty
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Objawy raka piersi
Jakie są pierwsze symptomy raka piersi.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.