Oświetlenie

Oświetlenie
Jasne światło i inne jasne obiekty w twoim otoczeniu przeszkadzają w pracy i mogą powodować objawy ze strony oczu i układu kostno - mięśniowego. Dla użytkowników komputerów takie jasne światła mogą być szczególnie niekorzystne ponieważ patrzą oni prosto przed siebie, a nie w dół, na biurko, dlatego światło z okna czy z góry wpada im prosto w oczy.

A oto kilka metod na uniknięcie niekorzystnego wpływu światła na twoje pole widzenia:

  • Zgaś światło, które ci przeszkadza. W wielu biurach można wyłączyć poszczególne rzędy lampek lub włączenie kontaktu wyłącza połowę lampek. Oczywiście powinieneś ustalić z innymi osobami pracującymi w pomieszczeniu, czy zgadzają się na zmianę oświetlenia. Jeśli ty lub twoi współpracownicy nie jesteście pewni, czy po zgaszeniu części świateł będzie wystarczająco jasno w pomieszczeniu, spróbuj zrobić to na 10-15 minut i wtedy zadecydować czy lepiej jest tak, czy przy poprzednim oświetleniu.
  • Jeśli przeszkadza ci światło padające przez okno, zasłoń żaluzje lub zasłony. Najlepiej gdy światło jest filtrowane przez poziome lub pionowe żaluzje. Światło wewnątrz pomieszczenia nie powinno być tak silne, jak na zewnątrz.
  • Obróć swoje stanowisko pracy, tak by w czasie gdy patrzysz na komputer światło wpadające przez okno lub z góry nie raziło cię w oczy. Najlepiej, gdy okno jest z boku. Jeśli jest ono naprzeciwko ciebie, może powodować dyskomfort. Jeśli jest za tobą, powoduje odbicia na monitorze komputera.
  • Jeśli przeszkadza ci światło z lampki na biurku, spróbuj wyłączyć ją na chwilę i ocenić czy możesz pracować bez tego światła. Lampki stojące na biurku często rozjaśniają przedmioty wokół komputera zbyt bardzo w stosunku do jasności monitora. Jeśli jednak potrzebujesz taką lampkę, używaj żarówek niskowatowych i skieruj lampkę tak, żeby światło ani nie wpadało prosto w twoje oczy ani na monitor.
  • Załóż czapkę z daszkiem podczas pracy przy komputerze, która skutecznie przytłumi światło z góry.

Ocena artykułu

4.08
z 51 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(22)
4
 
(20)
3
 
(3)
2
 
(3)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.08 z 51 głosów

82%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty