Odnaleźć siebie - ogólnopolski program edukacyjny

Odnaleźć siebie - ogólnopolski program edukacyjny
Głównym celem programu jest przełamanie barier związanych z wizytą u lekarza psychiatry. Ważna jest edukacja społeczeństwa, pacjentów i ich rodzin na temat zaburzeń psychicznych, a zwłaszcza ogromnego znaczenia, jakie ma ich wczesna diagnostyka i leczenie.

 

Największym wyzwaniem, jakiemu program musi sprostać jest przekonanie szerokich grup społecznych, o tym, że współczesna psychiatria jest przyjazna dla pacjenta, a stosowane obecnie środki terapeutyczne pozwalają na pełny powrót do zdrowia.

Powszechna obawa przed wizytą u psychiatry to poważny problem społeczny. Przeciętny czas rozpoznania psychozy w Polsce to blisko rok, podczas gdy w przypadku zaburzeń psychotycznych wczesne rozpoznanie i podjęcie leczenia ma decydujące znaczenie. Np. w przypadku schizofrenii wczesne rozpoznanie daje 30-40 % szans na wyleczenie.

Pacjenci z zaburzeniami psychotycznymi często trafiają do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Zdarza się, że ci lekarze nie rozpoznają właściwie choroby. W rezultacie pozostawiają ją nieleczoną lub stosują niewłaściwe środki.

Planowane działania w ramach programu:

  • Bezpłatny poradnik dla pacjentów. Poradnik ma za zadanie edukować społeczeństwo na temat zaburzeń psychotycznych, ich objawów i znaczenia wczesnego rozpoznania choroby. Ma udzielić odpowiedzi na podstawowe pytania związane z wizytą u lekarza.
  • Przyjazny gabinet psychiatryczny odwiedzający największe miasta Polski. Zadaniem gabinetu jest zmiana postaw społecznych wobec wizyty u lekarza psychiatry. Odwiedzający gabinet będą mogli złożyć podpisy pod apelem "Wizyta u psychiatry to żaden wstyd".
  • Plakat edukacyjny. Plakat informować będzie o działaniach podejmowanych w ramach programu takich jak lokalizacja gabinetu psychiatrycznego.
  • Program szkolny. Program szkolny, którego głównym celem jest zwiększenie świadomości problemu zaburzeń psychicznych zostanie skierowany do osób, które w swojej pracy zawodowej mają stały kontakt z młodzieżą i do samej młodzieży.
  • Wykłady dla lekarzy psychiatrów. Ich celem jest edukacja lekarzy psychiatrów na temat nowoczesnych metod leczenia schizofrenii.
  • Szkolenia dla lekarzy pierwszego kontaktu. W szkoleniach będą uczestniczyli lekarze pierwszego kontaktu i lekarze rodzinni. Pozwoli to na zwiększenie liczby wczesnych rozpoznań zaburzeń psychicznych np. schizofrenii.
  • Konferencja naukowa. Konferencja będzie poświęcona nowoczesnym metodom leczenia w psychiatrii.
     

Ocena artykułu

3.62
z 13 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(2)
4
 
(7)
3
 
(2)
2
 
(1)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.62 z 13 głosów

69%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty