Odnaleźć siebie - ogólnopolski program edukacyjny

Największym wyzwaniem, jakiemu program musi sprostać jest przekonanie szerokich grup społecznych, o tym, że współczesna psychiatria jest przyjazna dla pacjenta, a stosowane obecnie środki terapeutyczne pozwalają na pełny powrót do zdrowia.
Powszechna obawa przed wizytą u psychiatry to poważny problem społeczny. Przeciętny czas rozpoznania psychozy w Polsce to blisko rok, podczas gdy w przypadku zaburzeń psychotycznych wczesne rozpoznanie i podjęcie leczenia ma decydujące znaczenie. Np. w przypadku schizofrenii wczesne rozpoznanie daje 30-40 % szans na wyleczenie.
Pacjenci z zaburzeniami psychotycznymi często trafiają do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Zdarza się, że ci lekarze nie rozpoznają właściwie choroby. W rezultacie pozostawiają ją nieleczoną lub stosują niewłaściwe środki.
Planowane działania w ramach programu:
- Bezpłatny poradnik dla pacjentów. Poradnik ma za zadanie edukować społeczeństwo na temat zaburzeń psychotycznych, ich objawów i znaczenia wczesnego rozpoznania choroby. Ma udzielić odpowiedzi na podstawowe pytania związane z wizytą u lekarza.
- Przyjazny gabinet psychiatryczny odwiedzający największe miasta Polski. Zadaniem gabinetu jest zmiana postaw społecznych wobec wizyty u lekarza psychiatry. Odwiedzający gabinet będą mogli złożyć podpisy pod apelem "Wizyta u psychiatry to żaden wstyd".
- Plakat edukacyjny. Plakat informować będzie o działaniach podejmowanych w ramach programu takich jak lokalizacja gabinetu psychiatrycznego.
- Program szkolny. Program szkolny, którego głównym celem jest zwiększenie świadomości problemu zaburzeń psychicznych zostanie skierowany do osób, które w swojej pracy zawodowej mają stały kontakt z młodzieżą i do samej młodzieży.
- Wykłady dla lekarzy psychiatrów. Ich celem jest edukacja lekarzy psychiatrów na temat nowoczesnych metod leczenia schizofrenii.
- Szkolenia dla lekarzy pierwszego kontaktu. W szkoleniach będą uczestniczyli lekarze pierwszego kontaktu i lekarze rodzinni. Pozwoli to na zwiększenie liczby wczesnych rozpoznań zaburzeń psychicznych np. schizofrenii.
- Konferencja naukowa. Konferencja będzie poświęcona nowoczesnym metodom leczenia w psychiatrii.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Badanie ogólne moczu
Badanie, które może pomóc w rozpoznaniu choroby nerek i wątroby oraz dróg moczowych.
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Pozycja seksualna klasyczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z przywiedzionymi do swojej klatki piersiowej kolanami oraz stopami opartymi na ramionach leżącego na niej mężczyzny.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Pozycja seksualna boczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z biodrami uniesionymi nieco powyżej bioder mężczyzny, który leżąc na boku wprowadza członek do pochwy.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.