Od krzemiennego ostrza do golarek siatkowych

Od krzemiennego ostrza do golarek siatkowych
Golenie jest stare jak świat - już ludzie z epoki kamiennej używali krzemiennych ostrzy do usuwania zarostu. Kiedy zaczęto stosować obróbkę metalu, w gospodarstwie domowym pojawiły się brzytwy z brązu i żelaza, cenione ze względu na długo utrzymującą się ostrość. Ich ostrzenie, a przede wszystkim korzystanie z brzytwy wymagało niemałych umiejętności. Dlatego też - już w czasach starożytnego Egiptu - wielu mężczyzn wolało korzystać z usług profesjonalistów. Był to wygodny, lecz kosztowny zwyczaj. W roku 1770 francuski cyrulik Jacques Perret opublikował książkę traktującą o sztuce samodzielnego golenia ("La Pogonotomie"). Jego rady nie okazały się jednak zbyt praktyczne i przez następne stulecie cyrulicy nie musieli się obawiać o swoje interesy.

Samodzielne golenie stało się znacznie popularniejsze wraz z pojawieniem się bezpiecznych i wygodnych maszynek. W roku 1910 Willis G. Shockley złożył patent na nakręcaną maszynkę do golenia - poprzedniczkę maszynek elektrycznych, które pojawiły się na rynku około roku 1939. Już w tym okresie oscylujące i wirujące ostrza, stanowiące podstawę działania maszynek elektrycznych, zastosowały firmy Schick oraz Philips. Szybko jednak najpopularniejsze stało się rozwiązanie łączące oscylującą, półokrągłą głowicę z ostrzami wraz z cienką, metalową siateczką tego samego kształtu. Rozwiązanie to, wynalezione przez firmę Sunbeam, zostało wdrożone do produkcji w 1950 roku i dzięki firmie Braun odniosło międzynarodowy sukces.

Komfort i dokładność golenia to niezmiennie najistotniejsze czynniki określające rozwój golarek elektrycznych. Firma Braun zastąpiła pojedynczy blok z ostrzami początkowo dwoma głowicami - później dodano trzecią, zintegrowaną głowicę umieszczoną pośrodku. Wprowadzono ruchomą głowicę golącą oraz zwiększono szybkość pracy głowic - wszystko po to, aby golenie stało się przyjemniejsze i jeszcze bardziej dokładne.

Ostatnie stadium rozwoju golarek, czyli nowy System Braun Syncro, osiągnięto nie tylko poprzez dalsze udoskonalanie samej maszynki, ale przez ulepszenie całego procesu golenia. Golarka charakteryzuje się unikalną głowicą poruszającą się w czterech kierunkach, zbierającą jeszcze więcej zarostu za jednym pociągnięciem, co gwarantuje dokładniejszy i bardziej długotrwały efekt golenia. Rewolucyjna technologia Clean&Charge to pierwszy na świecie moduł automatycznego czyszczenia i ładowania golarki, dzięki czemu użytkownik ma wrażenie, że używa codziennie nowej golarki.

Ocena artykułu

4.45
z 64 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(45)
4
 
(10)
3
 
(3)
2
 
(5)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.45 z 64 głosów

86%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty