Objawy andropauzy można leczyć
Starzejący się mężczyźni, podobnie jak kobiety, podlegają różnym zmianom hormonalnym. Z wiekiem znacznemu obniżeniu ulega poziom męskich hormonów - androgenów, w tym testosteronu. Zespół objawów, które zwykle określa się terminem andropauza lub częściowy niedobór androgenów u starzejących się mężczyzn (PADAM - partial androgen defficiency in aging male), może występować u mężczyzn już od około 50 roku życia, a także młodszych.
Andropauza charakteryzuje się szeregiem objawów, takich jak na przykład:
- nerwowość,
- zaburzenia pamięci,
- pogorszenie zdolności kojarzenia,
- zaburzenia snu,
- łatwe męczenie się,
- skłonności do depresji,
- zawroty i bóle głowy,
- nadwrażliwość na zimno,
- "uderzenia gorąca",
- obniżenie siły i masy mięśniowej,
- przyrost tkanki tłuszczowej,
- bóle kostno-stawowe.
Starzejący się mężczyźni doświadczają także problemów w życiu seksualnym - zarówno w aspekcie psychicznym (spadek libido, czyli zmniejszenie zainteresowania seksem), jak i fizycznym (zaburzenia erekcji).
- Niedobór androgenów u starzejącego się mężczyzny odbija się na jego stanie psychicznym i fizycznym. Zaburzenia erekcji dotykają około 46 proc. mężczyzn pomiędzy 45 a 59 rokiem życia, a ogólne osłabienie dotyczy 41 proc. Na zaburzenia pamięci skarży się aż 35 proc. mężczyzn w tym wieku. Warto zwrócić uwagę, że są to często mężczyźni pracujący intelektualnie - mówi doc. dr hab. med. Marek Mędraś z Akademii Medycznej we Wrocławiu, przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Andrologicznego.
Jednym z poważniejszych zagrożeń zdrowotnych związanych z przekwitaniem mężczyzn jest również, podobnie jak w przypadku kobiet, obniżenie masy kostnej, co może prowadzić nawet do osteoporozy. Chociaż większość wysiłków badaczy koncentruje się na zagadnieniach osteoporozy u kobiet, jednak to w grupie starszych mężczyzn wykazano większą śmiertelność z jej powodu, a także większe tempo przyrostu nowych zachorowań.
Dolegliwości związane z andropauzą obniżają jakość życia zarówno samych mężczyzn, jak i ich partnerek, mają także wpływ na życie rodzinne i aktywność zawodową. Jednak w Polsce objawy niedoboru androgenów są często błędnie traktowane, zarówno przez pacjentów, jak i lekarzy, jako "norma" związana ze starzeniem się. Wynika to z faktu, że w naszym kraju lekarze pierwszego kontaktu sporadycznie diagnozują andropauzę lub diagnozują ją nieprawidłowo, najczęściej jako depresję. Również mężczyźni około 50 roku życia rzadko konsultują objawy andropauzy z lekarzami, a jeszcze rzadziej - rozpoczynają ich leczenie.
- Mężczyźni w średnim wieku na ogół niechętnie zgłaszają się do lekarza, często skłaniają ich do tego żony lub partnerki. Również inicjowanie leczenia andropauzy, co jest swoistym paradoksem, leży przede wszystkim w ich rękach - podkreśla doc. Mędraś.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dolegliwości związane z niedoborem androgenów można złagodzić stosując substytucję hormonalną, która obejmuje podawanie preparatów testosteronu. Celem terapii jest przywrócenie prawidłowego funkcjonowania seksualnego, libido i dobrego samopoczucia. Dodatkowo substytucja androgenów u mężczyzn poprawia jakość myślenia, może także zapobiegać osteoporozie, optymalizując gęstość kości i prawdopodobnie ma działanie przeciwmiażdżycowe. W Polsce najczęściej stosuje się preparaty doustne, na przykład undecylan testosteronu. Lek ten wchłania się drogą limfatyczną, a więc w znacznym stopniu omija wątrobę, co zwiększa bezpieczeństwo terapii. Jest to jedyny dostępny w naszym kraju doustny preparat zapewniający starzejącym się mężczyznom pełną, fizjologiczną substytucję androgenną, co wynika z jego przemian metabolicznych w ustroju.
Kwestionariusz Morleya
Do zorientowania się, czy u mężczyzny występują objawy andropauzy, służy między innymi prosty test diagnostyczny, tzw. kwestionariusz Morleya:
- Czy obserwuje Pan spadek popędu płciowego?
- Czy odczuwa Pan brak energii?
- Czy obserwuje Pan spadek siły mięśniowej lub obniżenie odporności na wysiłek fizyczny?
- Czy odnotował Pan spadek zadowolenia z życia?
- Czy obniżył się Pana wzrost?
- Czy jest Pan smutny i/lub w złym humorze?
- Czy wzwody członka są słabsze?
- Czy zauważył Pan ostatnio obniżenie aktywności ruchowej?
- Czy chce się Panu spać po obfitym posiłku (obiedzie)?
- Czy miał Pan ostatnio trudności w wykonywaniu pracy zawodowej?
Interpretacja: Odpowiedź tak na pytania 1., 7. lub trzy inne pozwala podejrzewać zespół andropauzy.