Objaw Goldflama w zapaleniu nerek lub kamicy nerkowej
Obrzęk nerek wywołany przez zatrzymanie moczu lub stan zapalny powoduje, że objaw Goldflama jest dodatni. Ból podczas wstrząsania okolicy nerek wymaga wykonania badań diagnostycznych, w tym USG i badań laboratoryjnych moczu oraz krwi.
Objaw Goldflama w różnych częściach świata nazywa się inaczej, ale jest wszędzie taki sam. To ból towarzyszący wstrząsaniu okolicy nerek. Żeby stwierdzić, czy jest dodatni, czy ujemny, należy ułożyć rozłożoną dłoń w rejonie nerek, i uderzyć w nią drugą dłonią zaciśniętą w pięść, zwykle kilka razy.
Objaw Goldflama w kamicy nerkowej
W kamicy nerkowej objaw Goldflama jest dodatni. Oznacza to, że chory odczuwa ból podczas wstrząsania okolicy nerki (lub obu nerek). Powstałe złogi w układzie moczowym blokują prawidłowy przepływ moczu i mogą skutkować atakami kolki nerkowej. Wówczas nagle pojawia się bardzo silny ból, bolesne parcie na pęcherz, nudności i wymioty, a także wzdęcie. Kolka nerkowa wymaga jak najszybszego udzielenia pomocy lekarskiej.
Kamica nerkowa może doprowadzić do całkowitego zatrzymania moczu w nerce lub innej części układu moczowego. Wówczas dochodzi do obrzęku nerki, co powoduje ból przy wstrząsaniu tego narządu.
Stany zapalne nerek dają dodatni objaw Goldflama
Infekcje i zapalenie nerek powodujące obrzęk tych narządów także dają dodatni objaw Goldflama. Mogą to być stany zapalne ostre lub przewlekłe w zaawansowanej postaci. Przeważnie te choroby powodują także inne dolegliwości, w tym ból okolicy nerek, ból głowy, nadciśnienie tętnicze, senność, bóle brzucha, nudności, wymioty i inne.
Zespół nerczycowy to zespół objawów uszkodzenia kłębuszków nerkowych. Może wystąpić w przebiegu takich chorób, jak różnego rodzaju kłębuszkowe zapalenie nerek, choroby metaboliczne, w tym nefropatia cukrzycowa i niedoczynność tarczycy, toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów, rak, infekcje wirusami WZW B lub C czy HIV. Objawy zespołu nerczycowego pojawiają się też po zatruciu organizmu metalami ciężkimi oraz podczas zażywania niektórych leków o działaniu toksycznym dla nerek.
Dodatni objaw Goldflama pozawala na szybkie stwierdzenie, czy nerki objęte są stanem zapalnym i obrzęknięte. Ból przy wstrząsaniu okolicy nerek powinien skłonić do wdrożenia dalszej diagnostyki, ponieważ zastój moczu w nerce (tzw. wodonercze) prowadzi do poszerzenia układu kielichowo-miedniczkowego narządu. Grozi to poważnymi powikłaniami, w tym niewydolnością nerek.
Wodonercze objawia się częstym oddawaniem moczu w dzień i w nocy lub bezmoczem albo skąpomoczem. W cięższych przypadkach mocz może stać się mętny i mieć zapach amoniaku lub zabarwić się krwią (krwiomocz). Zwykle zaburzeniom w oddawaniu moczu towarzyszą ból i pieczenie podczas tej czynności (mikcji).