Objaw Goldflama w zapaleniu nerek lub kamicy nerkowej

Objaw Goldflama w zapaleniu nerek lub kamicy nerkowej
Spis treści
  1. Objaw Goldflama w kamicy nerkowej
  2. Stany zapalne nerek dają dodatni objaw Goldflama

Obrzęk nerek wywołany przez zatrzymanie moczu lub stan zapalny powoduje, że objaw Goldflama jest dodatni. Ból podczas wstrząsania okolicy nerek wymaga wykonania badań diagnostycznych, w tym USG i badań laboratoryjnych moczu oraz krwi.

Objaw Goldflama w różnych częściach świata nazywa się inaczej, ale jest wszędzie taki sam. To ból towarzyszący wstrząsaniu okolicy nerek. Żeby stwierdzić, czy jest dodatni, czy ujemny, należy ułożyć rozłożoną dłoń w rejonie nerek, i uderzyć w nią drugą dłonią zaciśniętą w pięść, zwykle kilka razy.

Objaw Goldflama w kamicy nerkowej

W kamicy nerkowej objaw Goldflama jest dodatni. Oznacza to, że chory odczuwa ból podczas wstrząsania okolicy nerki (lub obu nerek). Powstałe złogi w układzie moczowym blokują prawidłowy przepływ moczu i mogą skutkować atakami kolki nerkowej. Wówczas nagle pojawia się bardzo silny ból, bolesne parcie na pęcherz, nudności i wymioty, a także wzdęcie. Kolka nerkowa wymaga jak najszybszego udzielenia pomocy lekarskiej.

Kamica nerkowa może doprowadzić do całkowitego zatrzymania moczu w nerce lub innej części układu moczowego. Wówczas dochodzi do obrzęku nerki, co powoduje ból przy wstrząsaniu tego narządu.

Stany zapalne nerek dają dodatni objaw Goldflama

Infekcje i zapalenie nerek powodujące obrzęk tych narządów także dają dodatni objaw Goldflama. Mogą to być stany zapalne ostre lub przewlekłe w zaawansowanej postaci. Przeważnie te choroby powodują także inne dolegliwości, w tym ból okolicy nerek, ból głowy, nadciśnienie tętnicze, senność, bóle brzucha, nudności, wymioty i inne.

Zespół nerczycowy to zespół objawów uszkodzenia kłębuszków nerkowych. Może wystąpić w przebiegu takich chorób, jak różnego rodzaju kłębuszkowe zapalenie nerek, choroby metaboliczne, w tym nefropatia cukrzycowa i niedoczynność tarczycy, toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów, rak, infekcje wirusami WZW B lub C czy HIV. Objawy zespołu nerczycowego pojawiają się też po zatruciu organizmu metalami ciężkimi oraz podczas zażywania niektórych leków o działaniu toksycznym dla nerek.

Dodatni objaw Goldflama pozawala na szybkie stwierdzenie, czy nerki objęte są stanem zapalnym i obrzęknięte. Ból przy wstrząsaniu okolicy nerek powinien skłonić do wdrożenia dalszej diagnostyki, ponieważ zastój moczu w nerce (tzw. wodonercze) prowadzi do poszerzenia układu kielichowo-miedniczkowego narządu. Grozi to poważnymi powikłaniami, w tym niewydolnością nerek.

Wodonercze objawia się częstym oddawaniem moczu w dzień i w nocy lub bezmoczem albo skąpomoczem. W cięższych przypadkach mocz może stać się mętny i mieć zapach amoniaku lub zabarwić się krwią (krwiomocz). Zwykle zaburzeniom w oddawaniu moczu towarzyszą ból i pieczenie podczas tej czynności (mikcji).

Ocena artykułu

4.3
z 10 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(6)
4
 
(2)
3
 
(1)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.3 z 10 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty