Nóż i widelec najczęstszymi narzędziami samobójstw

- Aterotromboza nie jest już tylko sprawą lekarzy. Konieczna jest debata publiczna, która uświadomi skalę problemu całej populacji ludzkiej – mówił prof. John Deanfield z Institute of Child Health w Londynie. Ten uznany autorytet w dziedzinie kardiologii, wygłosił 20 stycznia br. wykład inauguracyjny w czasie II Konferencji Naukowej Instytutu Aterotrombozy.
– Inwestuj w swoje tętnice, jak w emeryturę. Jeżeli zaczynasz odkładać pieniądze w wieku 64 lat, to nie możesz spodziewać się dużej emerytury. Wtedy jest już za późno, by zagwarantować sobie zabezpieczenie finansowe na stare lata. Musisz zdecydowanie wcześniej zacząć odkładać pieniądze. Podobnie rzecz ma się z aterotrombozą. Należy jej zapobiegać już od najmłodszych lat. Skutków aterotrombozy w wieku podeszłym nie da się całkowicie cofnąć. A pierwszymi objawami często są zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu, które mogą zakończyć się śmiercią człowieka. Najważniejsza jest prewencja. Aterotromboza nie może być traktowana, jako problem tylko geriatryczny. Jest ona chorobą całego życia – argumentował prof. Deanfield.
Aterotromboza jest obecnie najważniejszą chorobą, z którą musi się zmierzyć nasze społeczeństwo. Obliczono, że gdyby udało się całkowicie wyleczyć każdy rodzaj nowotworu, to przeciętna długość życia populacji ludzkiej wzrosłaby o 3 lata, natomiast jeżeli wyeliminuje się choroby sercowo-naczyniowe i udar mózgu, to ten sam wskaźnik wzrośnie o 9,78 lat. Rozwojowi aterotrombozy sprzyja wiele czynników, takich jak m.in. wysoki poziom cholesterolu we krwi czy nikotynizm, lecz ostatnio najczęściej porusza się kwestię otyłości. Stała się ona prawdziwą plagą naszych czasów. Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna, która stanowi wysokie ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych.
– Widelec i nóż to najczęstsze narzędzia samobójstw. Złe nawyki żywieniowe prowadzą do rozwoju wielu chorób, które często kończą się śmiercią człowieka – powiedział prof. Deanfield.
Profesor John Deanfield odwiedził Polskę na zaproszenie Instytutu Aterotrombozy. W spotkaniu z wybitnym naukowcem wzięło udział ponad 300 lekarzy z całego kraju. Oprócz prof. Deanfielda wykłady wygłosili uznani polscy specjaliści, zajmujący się problematyką aterotrombozy.
Aterotromboza to zakrzepowe powikłanie miażdżycy. Do incydentu dochodzi w wyniku pęknięcia bądź erozji blaszki miażdżycowej z powstaniem skrzepliny i następowym niedokrwieniem narządu. W Polsce około 29 proc. zgonów ma związek z aterotrombozą. Rocznie notuje się w naszym kraju 100 tys. zawałów oraz prawie 70 tys. udarów mózgu.
Instytut Aterotrombozy
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Pozycja seksualna klasyczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z przywiedzionymi do swojej klatki piersiowej kolanami oraz stopami opartymi na ramionach leżącego na niej mężczyzny.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Pozycja seksualna boczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z biodrami uniesionymi nieco powyżej bioder mężczyzny, który leżąc na boku wprowadza członek do pochwy.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.