Nowa szczepionka przeciwko pneumokokom

Naukowcy odkryli nową szczepionkę chroniącą niemowlęta przed zapaleniem płuc. Udoskonalona wersja może być używana przeciwko infekcjom wywoływanym przez pneumokoki.
Szczepionka, która jest powszechnie używana musi być aplikowana przynajmniej trzykrotnie przed ukończeniem przez noworodka szóstego miesiąca życia. Ponadto zastrzyk należy powtórzyć około 24 miesiąca. Naukowcy postawili sobie cel, aby zmniejszyć do minimum ilość koniecznych dawek, przy zachowaniu maksymalnej skuteczności leku. Badaniu poddano 1003 zdrowe noworodki, które podzielono na trzy grupy. Pierwsza otrzymała substancję w 2 oraz w 4 miesiącu życia, druga w 2, 4 oraz 11 miesiącu, a trzecia została potraktowana jako grupa kontrolna i nie została zaszczepiona. Dzieci powtórnie przebadano po upływie 12, 18 oraz 24 miesięcy. Pod uwagę wzięto ilość pneumokoków znajdujących się w górnej części gardła, w okolicy nosa. Porównano wyniki uzyskane przez niemowlęta z poszczególnych grup. Okazało się, że w organizmach poddanych szczepieniu znajdowało się mniej bakterii niż u grupy kontrolnej. Poza tym stwierdzona ilość mikroorganizmów była o wiele niższa niż ta, która mogłaby spowodować rozwój infekcji. Nowa szczepionka jest skuteczniejsza od swojego prawzoru. Uodparnia organizm już po zastosowaniu dwóch dawek, przez co nie naraża dzieci na dodatkowy ból i jest tańsza w aplikacji. Być może już niedługo zrewolucjonizuje światowy rynek.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Sezon na kleszcze - szczepimy wiedzę - poradnik
Jeśli przebywałeś niedawno w lesie, czy choćby w pobliskim parku, dokładnie skontroluj swoje ciało i ubranie, czy nigdzie nie ma na nim kleszczy.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Objawy raka piersi
Jakie są pierwsze symptomy raka piersi.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.