Niski poziom testosteronu skraca życie

Niski poziom testosteronu skraca życie
Zgodnie z wnioskami płynącymi z najnowszych badań, niski poziom testosteronu we krwi, zwiększa u mężczyzn ryzyko śmierci ze wszystkich przyczyn zdrowotnych, także tych związanych z upływem czasu.

W badaniu, uczeni z Uniwersytetu w Greifswaldzie przejrzeli karty medyczne prawie 2000 mężczyzn w wieku od 20 do 79 lat, którzy zmarli w ciągu ostatnich kilku lat. Mężczyźni, u których stwierdzono niski poziom testosteronu, byli bardziej otyli, częściej chorowali na cukrzycę, zapadali na raka oraz mieli problemy z nadciśnieniem tętniczym, w porównaniu z mężczyznami o prawidłowym poziomie tego hormonu.

Obliczono, że mężczyźni z niskim poziomem testosteronu mają ponad 2,5 raza większe ryzyko śmierci w ciągu najbliższych 10 lat, niż mężczyźni z jego prawidłowym poziomem. Co ważne, przy określaniu tej różnicy, wykluczono wpływ wieku, palenia, spożycia alkoholu, poziomu aktywności fizycznej oraz obwodu talii (czynników ryzyka zachorowania na cukrzycę i choroby serca). Uzyskane przez niemieckich naukowców wyniki, powinny służyć jako ostrzeżenie dla mężczyzn mających problem poziomem hormonów płciowych i skłonić ich do prowadzenia zdrowego stylu życia, w tym monitorowania ciśnienia tętniczego krwi, kontroli masy ciała, regularnych ćwiczeń i stosowania zdrowej, zbilansowanej diety.

Ocena artykułu

4.2
z 69 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(32)
4
 
(28)
3
 
(3)
2
 
(3)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.2 z 69 głosów

87%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty