Niska waga urodzeniowa a samodzielność
Dwudziestoparolatkowie o wadze urodzeniowej niższej niż 1500 gram rzadziej opuszczają rodzinny dom, bądź rozpoczynają życie seksualne, niż osoby w tym samym wieku ale o normalnej wadze po urodzeniu.
Aby zbadać tę zależność, naukowcy przyjrzeli się grupie 162 młodych dorosłych o bardzo niskiej wadze początkowej i 188 o wadze mieszczącej się w granicach normy. Wyniki były zaskakujące. Osoby, które urodziły się z niewielką wagą, o 30% rzadziej żyją ze współmałżonkiem lub partnerem i o 75% częściej nadal mieszkają z rodzicami. Kobiety o niskiej wadze urodzeniowej mają dwukrotnie większe szanse, aby nadal być dziewicami a mężczyźni trzykrotnie częściej są prawiczkami, niż ich rówieśnicy.
Uczeni wskazują, że późniejsze opuszczanie domu rodzinnego i rozpoczynanie samodzielnego życia, a także zdobywanie pierwszych doświadczeń seksualnych ma zarówno korzystne jak i niekorzystne skutki dla zdrowia młodych ludzi i ich jakości życia. Wyniki badania sugerują, że niska waga urodzeniowa może mieć głęboki wpływ na późniejszy sposób ukształtowania charakteru młodego człowieka i jego odnalezienia się w społeczeństwie.