Niedobór witaminy D zwiększa u mężczyzn ryzyko zawału serca

Naukowcy z Harvardu przeanalizowali dane medyczne i próbki krwi 454 mężczyzn w wieku pomiędzy 40 a 75 rokiem życia, którzy przeszli zawał serca a następnie porównali je z próbkami ponad 900 zdrowych mężczyzn, u których nie wykryto żadnych nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu serca. Wyniki badań wskazują, iż mężczyźni z niedoborami witamin z grupy D (poniżej 15ng/ml krwi), są znacznie bardziej narażeni na wystąpienie zawału serca, w porównaniu z tymi, którzy posiadają wystarczający poziom witaminy w krwiobiegu (ok 30ng/ml).
By uwiarygodnić wyniki badań, wzięto pod uwagę także inne czynniki ryzyka, takie jak: historię rodzinną chorób serca, konsumpcję alkoholu, aktywność fizyczną, obecność nadciśnienia i cukrzycy, poziom kwasów tłuszczowych omega-3, poziom cholesterolu i trójglicerydów. Mimo wielokierunkowej analizy, wykazano znaczący wpływ stężenia witamin z grupy D na częstość i śmiertelność incydentów sercowo-naczyniowych.
Potrzebne są dalsze badania, ale już można uznać to za dowód wpływu witamin z grupy D na częstotliwość występowania i intensywność przebiegu chorób serca. Zatem zróżnicowana, zdrowa dieta, jak i rozsądne korzystanie z kąpieli słonecznych wydają się być koniecznymi elementami prawidłowej profilaktyki.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Karmienie naturalne niemowląt
Karmienie piersią jest jedynym naturalnym sposobem żywienia niemowlęcia w pierwszych miesiącach jego życia.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.