Nie bój się stomii

Nie bój się stomii
Spis treści
  1. Ze stomią można żyć
  2. Wybierz dobry jakościowo sprzęt
Z roku na rok w Polsce wykonuje się coraz więcej tzw. zabiegów wyłonienia stomii. Różnego rodzaju choroby jelit, takie jak choroby zapalne czy też nowotworowe, dosięgają nas coraz częściej. Przyczyniają się do tego między innymi złe nawyki żywieniowe i postęp cywilizacyjny. Na szczęście współczesna medycyna daje nam możliwość, nie tylko wczesnego wykrycia groźnych dla zdrowia i życia chorób, ale także oferuje nam skuteczne leczenie tego typu chorób – niestety najczęściej operacyjne.

Ze stomią można żyć

Dla wielu pacjentów życie z przetoką jelitową wydaje się być koszmarem na jawie. Wydaje im się, że już nigdy nie będą w stanie normalnie funkcjonować i żyć w społeczeństwie. Nic bardziej mylnego! Prawidłowo wykonane ileostomia bądź koleostomia nie oznaczają rezygnacji z dotychczasowego trybu życia, nie wykluczają chorego ze spotkań towarzyskich ani też nie przekreślają uprawiania sportów (chorzy ze stomią nawet pływają).


Kluczowa w podnoszeniu jakości życia pacjentów z przetoką jelitową jest przede wszystkim prawidłowa pielęgnacja, a także dobrze dobrane i wysokiej jakości produkty do zaopatrzenia przetoki (warto przy zakupie kierować się renomą firmy). Dobrze jest też aby cała rodzina wiedziała jak opiekować się przetoką jelitową oraz na jakie problemy można natrafić u osób po zabiegu ilostomii bądź kolostomii.

Wybierz dobry jakościowo sprzęt

Stomia nie boli – nie ma bowiem zakończeń nerwowych. Nie oznacza to jednak, że możemy dbać o nią mniej starannie. Skóra wokół stomii jest podatna na urazy, odparzenia i uczulenia. Warto więc już zawczasu zaopatrzyć się w dobry jakościowo sprzęt stomijny.


Zakup konkretnego rodzaju worków oraz płytek stomijnych będzie oczywiście uzależniony od rodzaju stomii, miejsca jej wyłonienia, kształtu i innych cech odrębnych dla każdego pacjenta. Na szczęście w kwestii wyboru producenta mamy tutaj absolutną dowolność. Ważna wiadomość – zakup sprzętu stomijnego refundowany jest przez NFZ.


Oprócz sprzętu stomijnego przydadzą się nam także opatrunki hydrożelowe. Są one niezastąpione w sytuacji gdy, mimo naszych starań, dojdzie do powstania rany, podrażnienia lub odleżyny w okolicach wyłonionej stomii. Opatrunki takie można nabyć bez recepty w aptekach, a także sklepach z zaopatrzeniem medycznym. Dowiedz się więcej na temat przetoki jelitowej.

Ocena artykułu

4.3
z 10 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(6)
4
 
(2)
3
 
(1)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.3 z 10 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty