Nie bój się stomii

Ze stomią można żyć
Dla wielu pacjentów życie z przetoką jelitową wydaje się być koszmarem na jawie. Wydaje im się, że już nigdy nie będą w stanie normalnie funkcjonować i żyć w społeczeństwie. Nic bardziej mylnego! Prawidłowo wykonane ileostomia bądź koleostomia nie oznaczają rezygnacji z dotychczasowego trybu życia, nie wykluczają chorego ze spotkań towarzyskich ani też nie przekreślają uprawiania sportów (chorzy ze stomią nawet pływają).
Kluczowa w podnoszeniu jakości życia pacjentów z przetoką jelitową jest przede wszystkim prawidłowa pielęgnacja, a także dobrze dobrane i wysokiej jakości produkty do zaopatrzenia przetoki (warto przy zakupie kierować się renomą firmy). Dobrze jest też aby cała rodzina wiedziała jak opiekować się przetoką jelitową oraz na jakie problemy można natrafić u osób po zabiegu ilostomii bądź kolostomii.
Wybierz dobry jakościowo sprzęt
Stomia nie boli – nie ma bowiem zakończeń nerwowych. Nie oznacza to jednak, że możemy dbać o nią mniej starannie. Skóra wokół stomii jest podatna na urazy, odparzenia i uczulenia. Warto więc już zawczasu zaopatrzyć się w dobry jakościowo sprzęt stomijny.
Zakup konkretnego rodzaju worków oraz płytek stomijnych będzie oczywiście uzależniony od rodzaju stomii, miejsca jej wyłonienia, kształtu i innych cech odrębnych dla każdego pacjenta. Na szczęście w kwestii wyboru producenta mamy tutaj absolutną dowolność. Ważna wiadomość – zakup sprzętu stomijnego refundowany jest przez NFZ.
Oprócz sprzętu stomijnego przydadzą się nam także opatrunki hydrożelowe. Są one niezastąpione w sytuacji gdy, mimo naszych starań, dojdzie do powstania rany, podrażnienia lub odleżyny w okolicach wyłonionej stomii. Opatrunki takie można nabyć bez recepty w aptekach, a także sklepach z zaopatrzeniem medycznym. Dowiedz się więcej na temat przetoki jelitowej.
Artykuł sponsorowany
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Sezon na kleszcze - szczepimy wiedzę - poradnik
Jeśli przebywałeś niedawno w lesie, czy choćby w pobliskim parku, dokładnie skontroluj swoje ciało i ubranie, czy nigdzie nie ma na nim kleszczy.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.
Zakażenie Helicobacter pylori
Stosunkowo niedawno odkryta bakteria, mogącą osiedlać się w żołądku i dwunastnicy wpływa na występowanie wielu chorób, szczególnie górnej części przewodu pokarmowego.