Nedobór wit. D powszechny u matek i noworodków

Najnowszy amerykański raport dotyczący stanu zdrowia młodych matek donosi, że jedna trzecia z nich posiada znaczne niedobory witaminy D. Wśród niemowląt ten wskaźnik jest jeszcze wyższy, bo przekraczający 50%. Doniesienia są tym bardziej niepokojące, że większość badanych kobiet przyjmowała różnego rodzaju preparaty witaminowe.
Naukowcy alarmują, że bardzo często suplementacja diety nie chroni w pełni przed niedoborami. W celu zebrania niezbędnych danych do opracowania raportu wykorzystano próbki krwi od 433 kobiet i 373 niemowląt. Zostały one pobrane nie później niż 72 godziny po porodzie. Dodatkowo uwzględniono dane medyczne dostępne w archiwach medycznych, wśród nich między innymi historię chorób i wcześniejsze analizy laboratoryjne. Po dokładnym przebadaniu pobranej krwi zaobserwowano, że u 36% matek i 58% dzieci widoczny jest zbyt niski poziom witamin z grupy D. Niedobór sklasyfikowano jako poważny w prawie dwóch trzecich przypadków. Wśród czynników obniżających poziom witamin z grupy D zidentyfikowano między innymi zimowy termin rodzenia i otyłość w trakcie ciąży. Wśród dzieci ryzyko niedoboru wzrastało pięciokrotnie, gdy cierpiała na nie matka. Suplementacja preparatami witaminowymi skuteczna okazałą się jedynie w 70% przypadków. Zdaniem badaczy w większości wypadków, aby zapobiec brakom tej cennej witaminy kobiety w trakcie ciąży powinny przynajmniej 30 minut spędzać na słońcu. Witamina D, przy prawidłowej diecie, jest bowiem produkowana w ludzkiej skórze pod wpływem światła słonecznego.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Zmiany łagodne w sutku
Czy każdy guzek lub inna podejrzana zmiana w sutku musi świadczyć o raku?
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Ciąża a podróż samolotem
Czy podróżowanie samolotem niesie jakieś niebezpieczeństwo dla rozwijającego się płodu...
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Objawy menopauzy
Czym charakteryzuje się i jak rozpoznać menopauzę.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.