Najczęstsze problemy zdrowotne

Najczęstsze problemy zdrowotne
Poza normalnymi zmianami zachodzącymi w gruczołach piersiowych w czasie ciąży, karmienia, odchudzania, tycia czy starzenia w każdym wieku możemy się spotkać jeszcze z innymi niegroźnymi problemami zdrowotnymi dotyczącymi piersi.
  • wciąganie brodawek - zdarza się, gdy przewody mleczne łączą się z brodawką wciągając ją do środka - dolegliwość poza defektem kosmetycznym jest niegroźna - na rynku amerykańskim jest już przyrząd służący do wyciągania brodawek w takim przypadku, czasami jednak, kiedy przypadłość jest dla kobiety uciążliwa i długotrwała konieczna jest interwencja chirurgiczna. Ale uwaga - wciąganie brodawki może być objawem nowotworu, dlatego konieczna jest konsultacja medyczna.
  • owłosienie piersi - pojawianie się pojedynczych włosów w otoczeniu brodawek jest zupełnie naturalne, a ich usuwanie za pomocą pincety najzupełniej bezpieczne. Jeśli jednak owłosienie jest nadmierne (wokół brodawek i pomiędzy piersiami) - konieczna jest wizyta u lekarza ponieważ objaw ten może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych
  • rozstępy - pojawiają się, gdy skóra ulega nadmiernemu rozciągnięciu w trakcie tycia, chudnięcia lub w okresie laktacji. Niestety na rozstępy jak dotąd nie wymyślono skutecznego antidotum - ze środków najlepiej działających wymienia się preparaty Retin-A i Renova, a w zapobieganiu rozstępom prym wiodą kremy nawilżające zawierające masło kakaowe i witaminę E.
  • egzema skóry piersi lub nadmierna suchość ich skóry pojawia się na skutek alergii lub środków drażniących. W takich przypadkach zalecane są lecznicze preparaty nawilżające, które powinien zlecić dermatolog. W przypadku egzemy brodawek specjaliści zalecają przymoczki z waty nasączonej mlekiem kilka razy dziennie.
  • wyciek z brodawki sutkowej - przezroczysty klub żółtawy płyn może się pojawić tuż po owulacji lub tuż przed miesiączką w jednej lub obu brodawkach i jest zjawiskiem fizjologicznym (ale uwaga - wyciek z brodawki - ciągły i np. z domieszką krwi może być objawem towarzyszącym nowotworowi)
  • asymetria biustu - żadna kobieta nie ma identycznych dwóch piersi, więc niewielka asymetria nie powinna być powodem do histerii. Jednak w przypadku, gdy jedna pierś jest większa od drugiej o cały rozmiar rozwiązaniem może być korekcja chirurgiczna.

Zaklad Patomorfologii Szpitala Wolskiego w Warszawie

Ocena artykułu

4.11
z 37 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(16)
4
 
(15)
3
 
(2)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.11 z 37 głosów

84%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty