Najczęstsze problemy zdrowotne

- wciąganie brodawek - zdarza się, gdy przewody mleczne łączą się z brodawką wciągając ją do środka - dolegliwość poza defektem kosmetycznym jest niegroźna - na rynku amerykańskim jest już przyrząd służący do wyciągania brodawek w takim przypadku, czasami jednak, kiedy przypadłość jest dla kobiety uciążliwa i długotrwała konieczna jest interwencja chirurgiczna. Ale uwaga - wciąganie brodawki może być objawem nowotworu, dlatego konieczna jest konsultacja medyczna.
- owłosienie piersi - pojawianie się pojedynczych włosów w otoczeniu brodawek jest zupełnie naturalne, a ich usuwanie za pomocą pincety najzupełniej bezpieczne. Jeśli jednak owłosienie jest nadmierne (wokół brodawek i pomiędzy piersiami) - konieczna jest wizyta u lekarza ponieważ objaw ten może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych
- rozstępy - pojawiają się, gdy skóra ulega nadmiernemu rozciągnięciu w trakcie tycia, chudnięcia lub w okresie laktacji. Niestety na rozstępy jak dotąd nie wymyślono skutecznego antidotum - ze środków najlepiej działających wymienia się preparaty Retin-A i Renova, a w zapobieganiu rozstępom prym wiodą kremy nawilżające zawierające masło kakaowe i witaminę E.
- egzema skóry piersi lub nadmierna suchość ich skóry pojawia się na skutek alergii lub środków drażniących. W takich przypadkach zalecane są lecznicze preparaty nawilżające, które powinien zlecić dermatolog. W przypadku egzemy brodawek specjaliści zalecają przymoczki z waty nasączonej mlekiem kilka razy dziennie.
- wyciek z brodawki sutkowej - przezroczysty klub żółtawy płyn może się pojawić tuż po owulacji lub tuż przed miesiączką w jednej lub obu brodawkach i jest zjawiskiem fizjologicznym (ale uwaga - wyciek z brodawki - ciągły i np. z domieszką krwi może być objawem towarzyszącym nowotworowi)
- asymetria biustu - żadna kobieta nie ma identycznych dwóch piersi, więc niewielka asymetria nie powinna być powodem do histerii. Jednak w przypadku, gdy jedna pierś jest większa od drugiej o cały rozmiar rozwiązaniem może być korekcja chirurgiczna.
lek. med. Dorota Wydrospecjalista patomorfolog
Zaklad Patomorfologii Szpitala Wolskiego w WarszawiePodobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Objawy raka piersi
Jakie są pierwsze symptomy raka piersi.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.