Nadmierny hałas prowadzi do zawału serca
Przeprowadzone w Niemczech badania dowodzą, że ciągłe narażenie na hałas zwiększa ryzyko zawału serca. Naukowcy zbadali natężenie hałasu, na jaki narażeni byli uczestnicy badań, pochodzącego z takich źródeł jak ruch uliczny, rejon przemysłowy czy obszar budowy.
Badania objęły 4.000 osób po zawale serca. Pacjenci byli pytani o rodzaj hałasu, jego źródło i stopień dokuczliwości. Naukowcy wzięli także pod uwagę ruch uliczny w okolicach domów badanych osób, aby oszacować na jak dużą dawkę hałasu byli narażeni przez ostatnie 10 lat.
Okazało się, że dla kobiet zgubne są hałasy z otoczenia. Kobiety, które skarżyły się na drażniące odgłosy, płynące z ich otoczenia, były narażone na o 50% większe ryzyko zawału. Mężczyźni, chociaż niewrażliwi na hałasy z otoczenia, gorzej reagowali na hałaśliwe miejsce pracy, nie sprzyjające warunki zwiększały ich ryzyko zawału serca o 30%.
Wyniki badań sugerują, że długotrwała ekspozycja na hałas wywołuje stres, który zwiększa ciśnienie krwi i powoduje zmiany w poziomie cholesterolu. Te zmiany mogą prowadzić do rozwoju choroby serca.
Niestety nie można dokładnie określić jaka dawka hałasu szkodzi zdrowiu serca, ponieważ każdy człowiek inaczej reaguje na te same odgłosy np. czyjaś gra na pianinie może być drażniąca, pomimo niskiego poziomu hałasu a bardzo głośna opera może sprawiać przyjemność.