Nadchodzi wiosna - uważaj na przeziębienie!
Zimowo-wiosenne przesilenie to szereg drastycznych zmian w naszym środowisku: wzrost temperatury otoczenia, często gwałtowny, wydłużenie dnia ze wzrostem nasłonecznienia, zmiana czasu narzucająca zmianę rytmu dobowego, częste zmiany pogody, pojawienie się w powietrzu alergizujących pyłków kwitnących roślin i drzew, niedobór świeżych owoców i warzyw ograniczający dostępność witamin. Do tych zmian nasz organizm musi się przystosować w dość krótkim okresie czasu, pomimo że znajduje się w stanie po-zimowego kryzysu sił witalnych. Dlatego musimy pamiętać, aby dodać do tradycyjnych wiosennych porządków również te związane z naszym stylem życia.
Skutki wiosennych przesileń
Częste zmiany pogody, zwłaszcza podniesienie się temperatury powodują, że zaczynamy się lżej ubierać a szalik, czapkę czy też ciepły sweter pochopnie rzucamy w kąt szafy. Jest to niestety bardzo częste aczkolwiek błędne zachowanie, ponieważ niepotrzebnie narażamy nasz organizm na wyziębienie, co może zaowocować wiosennym przeziębieniem.
Przeziębienie to stan zapalny błon śluzowych, najczęściej w górnych drogach oddechowych, którego pierwsze objawy to zwiększone wytwarzanie wydzielin (katar), przekrwieniem, drapaniem i pieczeniem w gardle, kaszel, bóle głowy oraz stan podgorączkowy. Wymienione objawy rozwijają się stopniowo, często właśnie po przechłodzeniu organizmu powodującym przejściowe osłabienie immunologicznych mechanizmów obronnych. W tych warunkach dochodzi do nadmiernego rozwoju mieszanej flory wirusowej odpowiedzialnej za wystąpienie opisanych objawów. O podatności na przeziębienia decyduje stopień sprawności obronnej układu odpornościowego. Obniżenie tej sprawności otwiera drogę nawracającym infekcjom.
Jak wspomóc organizm w mobilizacji sił wobec wiosennych wyzwań?
W walce z pierwszymi objawami choroby przede wszystkim pamiętajmy, że naszą formę budujemy stylem życia. Jeżeli w zimie nie zaniedbaliśmy spacerów i ruchu, jeżeli znaleźliśmy czas na narty, basen czy weekendowe wypady do lasu, jeżeli nasza dieta była urozmaicona warzywami, owocami i rybami i udało się nam nie zachorować na grypę czy anginę, obeszło się bez antybiotyków, to mamy szansę na powitanie wiosny w niezłej formie. Jeżeli natomiast spędziliśmy zimę przed ekranem telewizora, komputera, podjadając tłusto, nie unikając alkoholu, papierosów i kawy, a w łóżku zatrzymywały nas nawroty przeziębień, tym bardziej musimy zadbać o siebie teraz, na wiosnę!
Po pierwsze, regularnie 8 godzin snu, lekka gimnastyka po przebudzeniu i śniadanie przed wyjściem z domu. Codzienny spacer, godzina spędzona w pobliskim parku, podziwiamy tam rozwijające się pączki liści i kwiatów, słuchamy ptasiego koncertu. Ambitniejszym, bez względu na wiek, polecamy rower, rolki lub inne, rekreacyjne wydanie sportu zgodnie z upodobaniami.
Do urozmaiconej diety warto dodać suplementy (witaminy, mikroelementy). Dostosujmy ich dobór do naszych indywidualnych potrzeb wynikających z wieku, płci i stanu zdrowia. Posłuchajmy w tym względzie rady naszego lekarza. Jeżeli dokucza nam alergia, nie czekajmy, aż wybuchnie potężnym katarem, łzawieniem oczu, swędzeniem skóry czy napadami duszności. Zawczasu wybierzmy się do alergologa.
Co gdy wystąpią objawy choroby?
Wiadomo również, że pacjent, który kicha, kaszle, którego boli głowa i ma katar, może mieć w związku z tym trudności z zasypianiem. Nie ulega wątpliwości, że sen sprzyja procesom leczenia, regeneracji i napraw w organizmie. Spokojny sen jest szczególnie ważny nie tylko dla człowieka chorego, ale także tego, który może zachorować, który się przeziębił i u którego rozwija się proces zapalny.
Musimy także pamiętać, że nie należy zaniedbywać objawów wiosennego przeziębienia, ponieważ może ono przysporzyć nam wielu powikłań. Okazuje się na przykład, że z pozoru niegroźna infekcja górnych dróg oddechowych jest najczęstszą przyczyną powstawania zapalenia zatok. Bezpośrednią przyczyną zapalenia zatok są bowiem zaburzenia drożności ujść zatok, które powodują upośledzenie drenażu i wentylacji zatok przynosowych. Zmiany zapalne w zatokach przyczyniają się do obrzęku błony śluzowej, a unieruchomiona wydzielina wraz z powietrzem w zatkanej zatoce powoduje ucisk, wynikiem czego jest intensywny ból – ból zatok – główny objaw zapalenia zatok. Ostre zapalenie zatok, gdy jest zbyt późno lub niewłaściwie leczone może przejść w fazę przewlekłą i trwać przez wiele miesięcy. Ze względu na umiejscowienie zatok blisko tak ważnych narządów jak wzrok, czy mózg ich zapalenie może prowadzić do poważnych powikłań.
Dlatego jeśli jednak częste zmiany temperatury, które występują wczesną wiosną spowodują przeziębienie należy pamiętać o tym aby nie lekceważyć objawów. Nie zapominajmy także o rozsądnym wyborze preparatów dostępnych bez recepty (który z leków najlepiej stosować, wobec jakich dolegliwości), które możemy zastosować bez wizyty u naszego lekarza. Pierwsze objawy choroby zniwelujemy lekami łączącymi w sobie walory środka przeciwbólowego oraz witaminy C. Objawy bólu zatok skutecznie zwalczymy lekami złożonymi z substancji udrażniających ujścia zatok oraz o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.
Jeśli natomiast męczy nas wiele objawów choroby jednocześnie to w łagodzeniu tych symptomów warto wyróżnić leki kompleksowe, które łączą w sobie walory środka przeciwgorączkowego i przeciwbólowego z działaniem udrażniającym nos i ujścia zatok. Niektóre zawierają ponadto substancje działające przeciw kaszlowo. W skład tego typu leków wchodzą odpowiednio dobrane substancje, które nie wchodzą ze sobą w niepożądane interakcje, a leczenie nimi jest na pewno wygodne. Uzupełnieniem kuracji mogą być także obecne na rynku specjalistyczne leki na noc, które oprócz kilku substancji łagodzących objawy choroby zawierają dodatkowo łagodnie działający składnik nasenny. Stosując te środki pacjent ma szansę wypocząć podczas spokojnego snu bez uciążliwych objawów.
Należy pamiętać, że gdy symptomy nie ustępują należy pójść do lekarza. Powinniśmy pamiętać, że nie leczone przewlekłe procesy zapalne uszkadzają tkanki oraz mogą spowodować zaostrzenie objawów przewlekłych chorób układu oddechowego lub sercowo-naczyniowego.
Jeśli dzięki dbałości o stan naszego organizmu zarówno w zimie jak i na początku wiosny nie zachorujemy (ku radości rodziny i przyjaciół) to pamiętajmy, że gdy obdarzymy pogodnym uśmiechem naszych sąsiadów czy współpasażerów w autobusie, to także przyczynimy się do łatwiejszego przełamania pozimowego odrętwienia.