Na wszelki wypadek

Na wszelki wypadek
Przedawkowanie leku niekiedy bywa przyczyną śmiertelnego zatrucia. Niektóre z tych wypadków są przypadkowe, niektóre- z wyboru. Mało prawdopodobne, że będziesz cierpieć z powodu poważnych powikłań jeśli weźmiesz przez zapomnienie dodatkową dawkę leku. Aby uniknąć przypadkowego przedawkowania- nigdy nie próbuj wspomóc czy przyśpieszyć działania leku poprzez zażywanie dawki większej niż zaordynowana przez lekarza. Odmierzaj daną dawkę dokładnie, przy pełnym świetle dziennym, sprawdzaj na opakowaniu zalecane dawkowanie za każdym razem, kiedy bierzesz dany lek. Osoby starsze są szczególnie skłonne do zapominania i dlatego u nich ryzyko przedawkowania jest wyższe. Do niebezpiecznego nagromadzenia leku może dojść w przypadku nieprawidłowej pracy wątroby czy nerek. Objawy zatrucia rozwijają się w miarę, jak rośnie stężenie leku we krwi; mogą być one od razu widoczne lub mogą się pojawić dopiero kilka dni, nawet miesięcy później.

Jeśli podejrzewasz przedawkowanie, niezależnie czy przypadkowe czy celowe:

  • Nie panikuj
  • Jeśli podejrzenie przedawkowania leku dotyczy dziecka- sprawdź czy w buzi nie zostały jakieś pigułki czy inna forma leku. Jeśli tak, szybko usuń to.
  • Sprawdź czy ofiara oddycha. Brak tlenu powoduje, że skóra sinieje.
  • Jeśli ofiara jest nieprzytomna i nie oddycha, usuń wszelkie przeszkody, które mogą utrudniać oddychanie, połóż ofiarę na plecach, rozepnij kołnierzyk, połóż jedną dłoń na jej czole a następnie delikatnie odegnij głowę jednocześnie ją unosząc, pchnij lub wysuń żuchwę tak, że jest wysunięta ku przodowi. To umożliwia otworzenie dróg oddechowych jak tylko można najszerzej. W przypadku, gdy ofiara nadal nie oddycha, wykonaj sztuczne oddychanie metodą usta-usta. Krzycz o pomoc. Zadzwoń po pogotowie.
  • Jeśli ofiara jest przytomna i oddycha, daj jej szklankę wody, aby rozcieńczyć truciznę.
  • Jeśli ofiara oddycha, ale ma drgawki, połóż ją na brzuchu oraz odwróć jej głowę na bok tak, aby nie zakrztusiła wymiocinami. Nie podawaj niczego do ust. Utrzymuj ją w cieple, dopóki pomoc nie przybędzie.
  • Zabierz ze sobą pudełeczko z lekami, kiedy idziesz zadzwonić i obserwuj ofiarę. Jeżeli ofiarą jest dziecko, weź je ze sobą. Zwracaj uwagę, czy nie występują efekty działania leku, jak senność, wymioty, drgawki.
  • Zadzwoń do ośrodka zatruć lub swojego lekarza. Dowiesz się, co masz robić dalej.Mogą Cię zapytać jaki lek chory zażył i jaką ilość.

Ocena artykułu

4.13
z 47 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(17)
4
 
(21)
3
 
(7)
2
 
(2)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.13 z 47 głosów

81%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty