Na wszelki wypadek

Jeśli podejrzewasz przedawkowanie, niezależnie czy przypadkowe czy celowe:
- Nie panikuj
- Jeśli podejrzenie przedawkowania leku dotyczy dziecka- sprawdź czy w buzi nie zostały jakieś pigułki czy inna forma leku. Jeśli tak, szybko usuń to.
- Sprawdź czy ofiara oddycha. Brak tlenu powoduje, że skóra sinieje.
- Jeśli ofiara jest nieprzytomna i nie oddycha, usuń wszelkie przeszkody, które mogą utrudniać oddychanie, połóż ofiarę na plecach, rozepnij kołnierzyk, połóż jedną dłoń na jej czole a następnie delikatnie odegnij głowę jednocześnie ją unosząc, pchnij lub wysuń żuchwę tak, że jest wysunięta ku przodowi. To umożliwia otworzenie dróg oddechowych jak tylko można najszerzej. W przypadku, gdy ofiara nadal nie oddycha, wykonaj sztuczne oddychanie metodą usta-usta. Krzycz o pomoc. Zadzwoń po pogotowie.
- Jeśli ofiara jest przytomna i oddycha, daj jej szklankę wody, aby rozcieńczyć truciznę.
- Jeśli ofiara oddycha, ale ma drgawki, połóż ją na brzuchu oraz odwróć jej głowę na bok tak, aby nie zakrztusiła wymiocinami. Nie podawaj niczego do ust. Utrzymuj ją w cieple, dopóki pomoc nie przybędzie.
- Zabierz ze sobą pudełeczko z lekami, kiedy idziesz zadzwonić i obserwuj ofiarę. Jeżeli ofiarą jest dziecko, weź je ze sobą. Zwracaj uwagę, czy nie występują efekty działania leku, jak senność, wymioty, drgawki.
- Zadzwoń do ośrodka zatruć lub swojego lekarza. Dowiesz się, co masz robić dalej.Mogą Cię zapytać jaki lek chory zażył i jaką ilość.
lek. med. Bogdan Kowalczykmedycyna rodzinna
Podobne teksty
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje znieczulenia
W potocznej opinii istnieją dwa rodzaje znieczuleń - narkoza czyli znieczulenie ogólne oraz blokada czyli znieczulenie przewodowe, miejscowe.
Pierwsza pomoc podczas napadu padaczkowego
Dzięki skutecznej edukacji osoby dotknięte padaczką będą mogły jeszcze aktywniej uczestniczyć w życiu społecznym.
Ciąża po 35 roku życia
Ciąża po 35 roku życia wymaga zastosowania środków ostrożności, ponieważ jest bardziej ryzykowna.
Poród przedwczesny
Czym jest poród przed czasem i na czym polega jego leczenie.
Leczenie raka piersi
Nowoczesne metody leczenia raka piersi oraz rokowanie.