Multiwitaminy mogą zwalniać rozwój AIDS

Multiwitaminy mogą zwalniać rozwój AIDS

Badania prowadzone wśród afrykańskich kobiet zarażonych HIV dowodzą, że codzienne dawki multiwitamin zdają się zwalniać postępowanie choroby i zmniejszać o połowę ryzyko AIDS.

Naukowcy prowadzący badania w Tanzanii sugerują, że suplementacja witamin może być zastosowana w rozwijających się państwach, aby zmniejszyć zużycie leków przeciwko AIDS i uniknąć ich efektów ubocznych, pozostawiając je w razie leczenia dalszych stadiów choroby.

Spośród 1.000 przebadanych kobiet zarażonych HIV, w grupie stosującej multiwitaminy na AIDS zachorowało 7%, natomiast w części przyjmującej placebo choroba rozwinęła się aż u 12 %. Kobiety zażywające witaminy miały też mniej komplikacji w późniejszych stadiach choroby tj.: przemęczenie, biegunka, wrzody jamy ustnej, wykazywały także niższe stężenie wirusa we krwi.

Prawdopodobnie rezultaty otrzymane w Afryce nie mogą być przełożone na realia takich krajów jak Polska, gdzie ludzie już przyjmują witaminy i braki składników odżywczych są o wiele mniejsze.

Naukowcy twierdzą, że multiwitaminy nie tylko wspomagają system immunologiczny, ale powstrzymują też wirusa przed dalszym rozwojem. Chociaż nie badano mężczyzn, to uważają, że multiwitaminy powinny mieć podobny wpływ jak na kobiecy organizm.

Dr Wafaie Fawzi z Harvardu akcentuje, że witaminy nie są substytutem mocnych leków przeciwko AIDS, które są konieczne w dalszych fazach choroby, mogą jednak stanowić odżywczą pomoc nie wyrządzając szkody. Jednak nadal będą prowadzone badania, aby potwierdzić wpływ multiwitamin na rozwój AIDS.

Ocena artykułu

3.67
z 45 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(8)
4
 
(23)
3
 
(7)
2
 
(5)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.67 z 45 głosów

69%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty