Mózg osób chorych na depresję inaczej reaguje na ból
Naukowcy są blisko odkrycia przyczyn, dla których bardzo wiele osób chorych na depresję jednocześnie skarży się na silne bóle.
Najnowsze badania amerykańskich badaczy dostarczyły wielu nowych informacji. Przy pomocy nowoczesnych metod diagnostycznych, pozwalających na obrazowanie intensywności pracy poszczególnych części mózgu zauważyli, że u osób chorych na depresję ból fizyczny jest odczuwany i rejestrowany w odmienny sposób niż u ludzi zdrowych.
Pod wpływem bólu aktywacji ulegają te obszaru mózgu, które jednocześnie odpowiadają za analizowanie emocji. Na dodatek, gdy chorzy na depresję zostali uprzedzeni, że w ciągu kilku sekund poczują ostry bodziec bólowy w prawej ręce, aktywność koncentrowała się w ośrodku odpowiedzialnym na odczuwanie bezradności. Zespołowi badaczy w opisany sposób udało się przebadać grupę 15 osób w wieku od 23 do 28 lat ze zdiagnozowaną ciężką depresją. Wszystkie zapisy pracy mózgu badanej grupy zostały porównane ze skanami osób zdrowych. Znaczne różnice, które zostały zauważone i opisane prawdopodobnie w przyszłości doprowadzą do zmiany postrzegania depresji i przyjęcia innego podejścia do jej leczenia. Depresja jest bowiem diagnozowana jako choroba dopiero od kilkunastu lat a wiedza na temat jej przyczyn i konsekwencji nadal nie jest zbyt szeroka.