Migrena zwiększa wrażliwość skóry

Migrena zwiększa wrażliwość skóry

Jak się okazuje, osoby cierpiące na migrenę posiadają znacznie wrażliwszą skórę i mogą odczuwać trudny do zniesienia ból podczas normalnych i nieszkodliwych, codziennych czynności. Zwykłe drapanie się po głowie, noszenie naszyjnika lub kolczyków może być dla nich prawdziwą gehenną.

Naukowcy przepytali i przebadali grupę 16 573 pacjentów skarżących się na bóle głowy. Zwracano uwagę na rodzaj bólu głowy, jego częstość, jakość życia, depresję i inne towarzyszące choroby. Wśród badanych zidentyfikowano 11 737 osób z migreną, 1 491 z wysokim prawdopodobieństwem migreny i 3 345 z innym typem bólu głowy. Spośród osób cierpiących na chroniczną migrenę (u których ból głowy występował każdego dnia) oraz tych, które skarżyły się na migreny epizodyczne, ponad 60% przyznało, że odczuwa bóle związane z nadwrażliwością skóry. Dla porównania w grupie osób, które cierpiały na niemigrenowe bóle głowy o podobnych dolegliwościach wspomniało niecałe 30% pacjentów.

Zebrane dane wykazały również, że wśród tych 60%, największą grupę stanowiły kobiety i osoby ze znaczną otyłością lub depresją. Co ważniejsze, w trakcie dalszych obserwacji zauważono, że u osób skarżących się na nadwrażliwą skórę znacznie częściej dochodziło do pogłębiania się migreny i zaostrzenia jej objawów. Stąd wniosek, że podobne dolegliwości mogą być wskazówką do stosowania bardziej intensywnej terapii.

Podobne teksty