Migrena wywołuje u dzieci bezdech

Dzieci chorujące na migrenę częściej cierpią na zaburzenia snu, takie jak bezdech lub bezsenność, w porównaniu ze zdrowymi rówieśnikami. W badaniach wzięło udział 90 dzieci z bólami głowy i problemami ze snem. Przeprowadzono je przy pomocy polisomnogramu - urządzenia rejestrującego czynność mózgu, ruchów gałek ocznych, rytmu serca i czynności układu oddechowego. Jest nowatorska metoda badania jakości snu, którą pierwszy raz zastosowano na tak dużej grupie małych pacjentów.
Wśród uczestników eksperymentu, 60 dzieci cierpiało na migrenę, 11 uskarżało się na chroniczne bóle głowy, 6 na napięciowy ból głowy i 13 na niespecyficzne bóle głowy. Badanie wykazało, że u dzieci chorujących na migrenę dwa razy częściej występował bezdech w trakcie snu, czyli zanik przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Tego typu zaburzenia wiążą się z częstymi wybudzeniami ze snu głębokiego, na skutek zatrzymania się czynności mięśni oddechowych. Powstałe w ten sposób zakłócenia snu stwierdzono u ponad 56% młodych pacjentów chorych na migrenowe bóle głowy, wobec 30% u pozostałych.
Jak się okazało, ciężka migrena powoduje skrócenie całkowitego czasu snu, wydłużenie latencji snu (czasu potrzebnego do zaśnięcia) oraz skrócenie fazy REM. Zaburzenia snu mogą tłumaczyć gorsze wyniki w nauce oraz ogólne problemy ze zdrowiem u dzieci cierpiących na migreny. W efekcie, migrena może się przyczynić do rozwoju chorób serca i układu krwionośnego.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.