Migrena wywołuje u dzieci bezdech

Migrena wywołuje u dzieci bezdech

Dzieci chorujące na migrenę częściej cierpią na zaburzenia snu, takie jak bezdech lub bezsenność, w porównaniu ze zdrowymi rówieśnikami. W badaniach wzięło udział 90 dzieci z bólami głowy i problemami ze snem. Przeprowadzono je przy pomocy polisomnogramu - urządzenia rejestrującego czynność mózgu, ruchów gałek ocznych, rytmu serca i czynności układu oddechowego. Jest nowatorska metoda badania jakości snu, którą pierwszy raz zastosowano na tak dużej grupie małych pacjentów.

Wśród uczestników eksperymentu, 60 dzieci cierpiało na migrenę, 11 uskarżało się na chroniczne bóle głowy, 6 na napięciowy ból głowy i 13 na niespecyficzne bóle głowy. Badanie wykazało, że u dzieci chorujących na migrenę dwa razy częściej występował bezdech w trakcie snu, czyli zanik przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Tego typu zaburzenia wiążą się z częstymi wybudzeniami ze snu głębokiego, na skutek zatrzymania się czynności mięśni oddechowych. Powstałe w ten sposób zakłócenia snu stwierdzono u ponad 56% młodych pacjentów chorych na migrenowe bóle głowy, wobec 30% u pozostałych.

Jak się okazało, ciężka migrena powoduje skrócenie całkowitego czasu snu, wydłużenie latencji snu (czasu potrzebnego do zaśnięcia) oraz skrócenie fazy REM. Zaburzenia snu mogą tłumaczyć gorsze wyniki w nauce oraz ogólne problemy ze zdrowiem u dzieci cierpiących na migreny. W efekcie, migrena może się przyczynić do rozwoju chorób serca i układu krwionośnego.

Ocena artykułu

4.4
z 45 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(31)
4
 
(7)
3
 
(2)
2
 
(4)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.4 z 45 głosów

84%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty