Międzynarodowy Dzień Walki z WZW C

Międzynarodowy Dzień Walki z WZW C został ustanowiony w 2004 roku z inicjatywy stowarzyszeń pacjentów i cierpiących na schorzenia wątroby oraz zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C, przy wsparciu firmy Roche. Podstawowym celem tej inicjatywy była chęć zwrócenia uwagi na chorobę, która staje się coraz poważniejszym problemem współczesnego świata (wg WHO na świecie zakażonych jest około 170 milionów ludzi).
Dzień Walki z WZW C obchodzony jest także w Polsce. W tym roku, tego dnia podsumowana zostanie ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna „Zostań w grze!”. W ramach rozpoczętej w marcu 2005 roku akcji podejmowane są liczne działania mające na celu edukację w zakresie WZW C m. in. bezpłatne testy na obecność wirusa HCV we krwi.
Badania odbyły się w czerwcu 2005 roku w pięciu miastach Polski: Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy, Krakowie i Warszawie. W tym czasie przebadano 2000 osób, z których 2% otrzymało pozytywny wynik testu.
Najwięcej, dziesięć dodatnich wyników zanotowano we Wrocławiu, a następnie, po dziewięć, w Krakowie i Warszawie. Osoby, które otrzymały pozytywny wynik testu zostały skierowane do dalszej diagnostyki.
Bezpłatne badania na obecność wirusa we krwi będzie można także wykonać w dniach 28-30 września w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie (ul. Wolska 37, tel. 335 52 61).
28 września odbędzie się w Warszawie dyskusja panelowa, w której udział wezmą autorytety z dziedziny chorób zakaźnych, przedstawiciele NFZ i stowarzyszeń pacjentów. Uczestnicy rozmawiać będą na temat sytuacji chorych na WZW C w Polsce. 1 października, także w Warszawie, zorganizowany zostanie happening, w trakcie którego osoby przebrane za sędziów piłki nożnej rozdawać będą przechodniom żółte kartki, na których znajdzie się informacja o chorobie, grupach ryzyka i konieczności przebadania się pod kątem obecności wirusa HCV. Podobne happeningi odbyły się we wszystkich miastach, w których w ramach kampanii można było wykonać bezpłatne testy. W ich trakcie rozdano ponad 30.000 żółtych kartek.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Ciąża a podróż samolotem
Czy podróżowanie samolotem niesie jakieś niebezpieczeństwo dla rozwijającego się płodu...
Sezon na kleszcze - szczepimy wiedzę - poradnik
Jeśli przebywałeś niedawno w lesie, czy choćby w pobliskim parku, dokładnie skontroluj swoje ciało i ubranie, czy nigdzie nie ma na nim kleszczy.
Leczenie alergii
Skuteczne leczenie alergii jest skomplikowanym procesem składający się z kilku elementów.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.