Melisa lekarska

Melisa lekarska
Roślina: Melissa officinalis L. - Melisa lekarska

Rodzina: Labiatae

Opis surowca: Surowcem są liście i ulistnione szczyty pędów zebrane przed kwitnieniem rośliny. Wysuszone w temperaturze nie wyższej niż 35°C.

Związki czynne: Olejek eteryczny około 0,1% zawierający cytral, cytronelal, geraniol, linalol. Oprócz tego surowiec zawiera garbniki, kwasy trójterpenowe i kwasy aromatyczne.

Działanie: Sedativum, antispasmoticum. Surowiec jest cennym lekiem uspokajającym, stosowanym przy bezsenności. Substancje zawarte w olejku eterycznym zmieszają wrażliwość ośrodkowego układu nerwowego. Działanie uspokajające jest na tyle silne, że pozwala na zmniejszenie dawek lub całkowite odstawienie syntetycznych środków uspokajających. Liście melisy stosowane są także w zaburzeniach trawienia - działa przeciwskurczowo i zwiększa wydzielanie soków trawiennych. Surowiec ma również działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.

Wskazania: Stany ogólnego pobudzenia i niepokoju, trudności w zasypianiu. W zaburzeniach trawiennych i mało nasilonych nieżytach żołądka.

Stanowiska: Roślina ta pochodzi z obszaru Morza Śródziemnego. Jest powszechnie uprawiana w Europie, również w Polsce.

Wygląd zewnętrzny: Liść jest ogonkowy o kształcie szerokojajowtym lub sercowatym. Szczyt liścia tępo okrągławy. Brzeg blaszki liścia ząbkowany. Blaszka jest cienka, nerwy tworzą na jej powierzchni wyraźną siateczkę.
Surowiec ma charakterystyczny cytrynowy zapach (cytral) i gorzkawy smak.

Ocena artykułu

4.16
z 32 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(12)
4
 
(14)
3
 
(5)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.16 z 32 głosów

81%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty