Marzec - miesiąc świadomości raka jelita grubego

Marzec - miesiąc świadomości raka jelita grubego

W Polsce każdego roku na raka jelita grubego umiera ponad 8 tys. osób, a  około 13 tys. zapada na tę chorobę. Stowarzyszenie Europacolon zaprasza do udziału w obchodach Miesiąca Świadomości Raka Jelita Grubego. Z tej okazji, 27. marca br. w Warszawie odbędzie się wydarzenie „Ocal chore miasto!”. Patronat honorowy nad akcją objęła Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz Bronisław Komorowski, Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Z myślą o polskich pacjentach, Stowarzyszenie Europacolon przygotowało w dniach
27 – 29 marca b.r. akcję mającą na celu ukazanie sytuacji chorych, cierpiących na raka jelita grubego, a także edukację społeczeństwa na temat tej choroby, propagowanie wiedzy w zakresie jej profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia. W ten sposób Stowarzyszenie włącza się w ustanowiony przez Parlament Europejski Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego.

Co wiesz o jelicie


Marcowe obchody organizowane są w Polsce po raz trzeci. Stowarzyszenie pacjentów wraz z partnerem firmą Roche, podjęło próbę przełamania bariery mówienia o dolegliwościach związanych z jelitem grubym, a przede wszystkim zmobilizowania pacjentów do poddawania się badaniom profilaktycznym (w tym badaniu per rectum). Warszawskie obchody Miesiąca Świadomości Raka Jelita Grubego będą trwały 3 dni:

27 marca (piątek)


Pod Pałacem Kultury i Nauki (od strony Al. Jerozolimskich, przed Kinoteką), w godz. 10:00 – 18:00 odbędzie się specjalne wydarzenie „Ocal chore miasto!”. Uczestnicy happeningu otrzymają szereg materiałów informacyjnych na temat schorzenia, profilaktyki, Programu Badań Przesiewowych i metod leczenia. Od godziny 10:00 będzie można bezpłatnie skonsultować się z dyżurującymi w tym dniu lekarzem onkologiem i psychoonkologiem, a także spotkać się z członkami stowarzyszenia.

Główny element wydarzenia to 11 - metrowa makieta jelita grubego, które będzie można „zwiedzić” od wewnątrz. Tak plastyczna wizualizacja ułatwia zrozumienie procesów zachodzących w jelicie oraz charakter i rodzaj zmian prowadzących do nowotworu.

Stowarzyszenie będzie też zbierać podpisy pod Manifestem do Parlamentu Europejskiego. Tym samym Polska dołączy do akcji prowadzonej w całej Europie, której celem jest podniesienie problematyki leczenia raka jelita grubego z rangi « rekomendacji » do rangi « dyrektywy » Parlamentu Europejskiego. Dodatkowo będą zbierane podpisy „Jestem ZA” dostępem do skutecznych terapii leczenia raka jelita grubego. Niestety nie wszystkie nowoczesne terapie leczenia raka jelita grubego są refundowane, a droga składania wniosku o refundację niestandardowej terapii jest bardzo długa.

W ramach obchodów zostanie zaprezentowana wystawa „Ocal chore miasto” obrazująca jak wielu ludzi, każdego roku, przegrywa walkę z rakiem jelita grubego. Na mapie Polski będą zaznaczone miasta, które „znikają” w kolejnych dekadach. Wystawa ukaże też schematyczną drogę pacjenta jaką musi on przebyć od momentu diagnozy, do etapu otrzymania (bądź nie) niestandardowej terapii.

Kolejnym elementem będzie balon o wysokości ok 4 metrów, opleciony czerwonymi wstążeczkami, symbolizujący guza z siecią naczyń krwionośnych. Każdy z uczestników będzie mógł odciąć jedną ze wstążek, a więc utrudnić rozwój guza tak jak ma to miejsce w metodzie leczenia nazywanej antyangiogenezą (angiogeneza – tworzenie naczyń krwionośnych, anty~ blokowanie rozrostu sieci naczyń krwionośnych odżywiających guz).  Po odcięciu wszystkich wstążek, guz obumiera – z balonu uchodzi powietrze. W ten symboliczny sposób każdy może przyczynić się do walki z nowotworem.

28 – 29 marca (sobota – niedziela)

Wystawa akcji „Ocal Chore Miasto” ponownie zagości na ulicach Warszawy, tym razem na Placu Zamkowym. Na stoisku Europacolon będzie można otrzymać materiały informacyjne nt. raka jelita grubego, profilaktyki i leczenia. W tym dniu Stowarzyszenie będzie kontynuowało zbiórkę podpisów pod Manifestem do Parlamentu Europejskiego oraz głosy wsparcia „Jestem ZA” dostępem do skutecznych terapii leczenia raka jelita grubego.

Jednym z celów akcji jest uświadomienie, że wcześnie wykryty rak jelita grubego jest wyleczalny! W ostatnich latach uskuteczniono metody terapii, poprawił się komfort życia pacjentów. Niestety nowoczesne terapie nie zawsze są refundowane przez NFZ, a dla chorych są one zbyt drogie.

Mając na uwadze dobro pacjenta lekarze onkolodzy występują o finansowanie tzw. terapii niestandardowej. Niestety jest to proces, który wymaga żmudnych procedur, od złożenia wielostronicowych wniosków przez opinię i akceptację wielu osób po NFZ. Często droga wniosku jest zbyt długa dla pacjenta. Tymczasem rak postępuje szybko, omijając biurokrację i zawiłe procesy akceptacji. Aby przed nim zdążyć, trzeba zrozumieć wagę badań profilaktycznych, a w przypadku choroby – mieć możliwość skorzystania z najlepszych metod leczenia.

Jest więc o co walczyć. Właśnie dlatego Stowarzyszenie Eropacolon prowadzi szereg działań edukacyjnych i poprzez akcje takie jak „Ocal Chore Miasto” działa na rzecz dostępności pacjentów do skutecznych terapii. Tegorocznym partnerem działań jest Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO oraz firma Roche.

Ocena artykułu

3.81
z 37 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(7)
4
 
(22)
3
 
(4)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.81 z 37 głosów

78%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty