Marihuana uszkadza mózg

Marihuana uszkadza mózg
Mimo rosnącej literatury na temat niekorzystnego wpływy marihuany na zdrowie, wielu ludzi wierzy, że jest ona stosunkowo nieszkodliwa i powinna być zalegalizowana. Zdaniem australijskich naukowców z Centrum Neuropsychiatrii, zażywanie marihuany w dużych ilościach i przez dłuższy czas, powoduje ciężkie uszkodzenia mózgu doprowadzające do utraty pamięci, trudności w przyswajaniu nowych informacji a nawet paranoi.

Świadczą o tym wyniki badań przeprowadzone pod ich kierunkiem. U osób palących więcej niż 6 jointów dziennie, przez minimum 10 lat, stwierdzono m.in. zmniejszenie hipokampu (obszaru mózgu odpowiedzialnego za pamięć) o 12% i ciała migdałowatego (ośrodka kontrolującego odczuwanie strachu i agresji) o ponad 7%.

To nowe dowody odgrywające ważną rolę w zrozumieniu wpływu marihuany na funkcjonowanie mózgu. Wbrew dotychczasowym przypuszczeniom, dowiedziono, że długoterminowe zażywanie pochodnych konopi indyjskich może mieć niekorzystny wpływ na wszystkich użytkowników, nie tylko tych z grupy wysokiego ryzyka, takich jak młodzież lub osoby podatne na chorobę psychiczną.

Nie jest jasne czy sporadyczne zażywanie marihuany ma równie szkodliwy wpływ na mózg i zachowanie. Jednak uzyskane wyniki wskazują, że edukacja w zakresie zdrowia publicznego, jak również wczesne rozpoznawanie i leczenie uzależnienia, mogą zapobiec progresji choroby, powstaniu zaburzeń funkcji mózgu i związanych z nimi komplikacji psychiatrycznych.

Podobne teksty