Łuszczyca a występowanie rogowacenia słonecznego

Łuszczyca a występowanie rogowacenia słonecznego

Najnowsze badania nad łuszczycą opublikowane w Archives of Dermatology dowodzą, że osoby cierpiące na tą chorobę są znacznie mniej narażone występowanie rogowacenia słonecznego.

Powszechnie wiadomo, że łuszczyca poprawia się po ekspozycji na słońce i standardowe leczenie obejmuje użycie promieni ultrafioletowych, ale istniało przekonanie, że sama terapia jest szkodliwa.

W badaniach wzięło udział 460 osób z łuszczycą i 738 w grupie kontrolnej, z innymi chorobami skóry. Rogowacenie słoneczne częściej obserwowano u pacjentów bez łuszczycy (27%) niż u cierpiących na tę chorobę (11%).
Badania dowiodły także, że łuszczyca łagodzi wpływ klasycznych czynników ryzyka uszkodzeń posłonecznych. Prawdopodobieństwo rogowacenia słonecznego znacząco wzrasta w grupie kontrolnej wraz z jasnością koloru włosów i zwiększoną skłonnością do oparzeń, natomiast u osób z łuszczycą ten związek nie był tak wyraźny.

Naukowcy twierdzą, że wyniki są obiecujące, ale wymagają dalszych badań. Mają nadzieję, że pozwolą one wyjaśnić dlaczego łuszczyca tak rzadko rozwija się w nowotwór skóry.

Ocena artykułu

4.17
z 23 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(9)
4
 
(10)
3
 
(3)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.17 z 23 głosów

83%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty